Premier: Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża

net 23329337 2023 03 30 180903

Polska dostanie rekompensatę finansową od UE za straty wywołane importem ukraińskiego zboża; to prawie 30 milionów euro z UE plus drugie tyle z budżetu krajowego – łącznie około 280 milionów złotych – napisał premier Mateusz Morawiecki.

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że pakiet pomocowy w wysokości 56 mln euro na rzecz wsparcia rolników w krajach frontowych, którzy muszą mierzyć się z konsekwencjami pojawienia się na unijnym rynku dużej ilości towarów rolno-spożywczych z Ukrainy, został zaaprobowany przez wszystkie państwa członkowskie i środki mogą być uruchomione.

CZYTAJ: Wicepremier Kowalczyk: Rząd wystąpi o klauzulę ochronną dotyczącą granicy z Ukrainą

Wsparcie rolników zapowiedziała tydzień temu szefowa KE Ursula von der Leyen. O uruchomienie środków wnioskowała Polska.

„Polska dostanie kolejną rekompensatę finansową od UE! Tym razem za straty wywołane importem ukraińskiego zboża. To prawie 30 milionów euro z UE plus drugie tyle z budżetu krajowego – łącznie około 280 milionów złotych” – napisał premier w mediach społecznościowych.

„O tym, jak nie szkodzić lokalnym rynkom i ciężko pracującym rolnikom, rozmawiałem kolejno z przewodniczącą European Commission Ursulą von der Leyen, komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem, szefami rządów państw UE, a wspólnie z pięcioma innymi premierami wystosowaliśmy w tej sprawie list z żądaniem natychmiastowego działania” – dodał Morawiecki. Wyraził wdzięczność „wszystkim europejskim przyjaciołom za walkę o sprawiedliwość i ochronę naszego wspólnego rynku”.

CZYTAJ: Premier: zleciłem wprowadzenie przepisów, które będą pozwalały ograniczyć wpływ zboża ukraińskiego do Polski

„Dziś mamy efekty – kolejne pieniądze dla polskich rolników. Walcząc o swoje interesy szanujemy siebie, a Polacy na tym zyskują! Rząd Prawa i Sprawiedliwości to gwarancja skutecznej polityki międzynarodowej na najwyższym szczeblu” – napisał premier.

PAP / RL / opr. WM

Fot. PAP/Marcin Obara

Exit mobile version