Niebezpieczeństwo było ogromne. O duchowieństwie ratującym Żydów [ZDJĘCIA]

dsc 5260 2023 03 23 191550 2023 03 23 203153

W Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się prezentacja dwutomowej monografii autorstwa Ryszarda Tyndorfa i księdza profesora Zygmunta Zielińskiego poświęconej ratowaniu Żydów przez osoby duchowne. To pierwsze anglojęzyczne dzieło obejmujące tę tematykę opracowane na bazie polskich publikacji.

CZYTAJ: Znów będą odwiedzać Polskę. Przełom w sprawie wycieczek izraelskiej młodzieży

– Kapłani narażali się tak samo jak osoby świeckie. Niebezpieczeństwo było ogromne – mówi autor publikacji Ryszard Tyndorf. – Prawdopodobnie pomocy ze strony duchowieństwa było więcej, niż ze strony społeczeństwa ogólnie. To nie było tak, że wszyscy księża ukrywali Żydów, ale duża część z nich dawała im fałszywe dokumenty, na których osoby te mogły potem przetrwać.  

ZOBACZ ZDJĘCIA:

– Bohaterami są wszyscy, którzy pomagali Żydom: i ci, którzy byli ludźmi Kościoła – księża i siostry zakonne – jak i osoby świeckie. Pamiętajmy, że Polska była jedynym krajem, w którym za udzielanie pomocy Żydom groziła śmierć  – mówi dyrektor Centrum Heschela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. prof. Mirosław Wróbel.

Pomocy Żydom w okresie Holokaustu udzieliło prawie 100 zakonów oraz ponad 700 księży diecezjalnych w całym kraju.

Publikacja „Wartime Rescue of Jews by the Polish Catholic Clergy” jest do bezpłatnego pobrania pod linkiem: https://bit.ly/3TzWRaH.

W piątek, 24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

FiKar / op. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version