Dr Robert Derewenda z IPN: Bracia Taraszkiewiczowie są przykładem Żołnierzy Niezłomnych walczących na Lubelszczyźnie za naszą wolność

p10602041 2022 11 10 120214 2023 03 01 111817

Prezydent Andrzej Duda wręczy noty identyfikacyjne rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku działań terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich. Uroczystość odbędzie się za tydzień (8 marca) w Belwederze.

Zostaną ogłoszone nazwiska 20 osób, których szczątki zostały odnalezione w ramach działań IPN.

– Wśród zidentyfikowanych znajdują się m.in. ofiary terroru komunistycznego zamordowane na terenie Zamku w Lublinie – mówił w Polskim Radiu Lublin dyrektor lubelskiego oddziału IPN doktor Robert Derewenda. – Przygotowujemy się do pogrzebu tutaj na Lubelszczyźnie, po ogłoszeniu przez prezydenta. Będzie podany termin, miejsce, nazwiska tych, których będziemy chować z honorami państwowymi, wojskowymi. To bardzo istotne. Jesteśmy winni tym, którzy walczyli o naszą wolność, o naszą suwerenność, ten pochówek państwowy, uroczystość w Belwederze, kiedy sam prezydent RP podaje imiona, nazwiska tych, którzy zostali zidentyfikowani, którym przywrócono pamięć w narodzie polskim.

CZYTAJ: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości i Marsz Pamięci w Lublinie

1 marca jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Upamiętnia uczestników powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski.

Takimi żołnierzami byli bracia Leon Taraszkiewicz ps. „Jastrząb” i Edward Taraszkiewicz ps. „Żelazny”. Ich historię braci przedstawia nowa wystawa Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

„Jastrząb” dowodził oddziałem partyzanckim działającym w latach 1945-1947 w powiatach włodawskim, chełmskim i ówczesnym lubartowskim. Po jego śmierci dowództwo nad oddziałem przejął jego brat Edward.

POSŁUCHAJ: Reportaż Czesławy Borowik „Tu, gdzie jeszcze cisza trwa”

– Bracia Taraszkiewiczowie są przykładem Żołnierzy Niezłomnych walczących na Lubelszczyźnie za naszą wolność – mówi dyrektor lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Robert Derewenda. – Trudno do końca powiedzieć, czy ich postawa nie wpłynęła na to, że jednak Polska nie stała się republiką sowiecką, że utrzymała jakąś autonomię w ramach bloku sowieckiego.

Do stworzenia wystawy wykorzystano zdjęcia z Archiwum IPN, Archiwum Państwowego w Lublinie i fotografie pochodzące ze zbiorów prywatnych.

Cała rozmowa w materiale wideo:

Dziś w całym kraju odbywają się oficjalne uroczystości, a także marsze i biegi upamiętniające uczestników powojennego podziemia niepodległościowego.

– Przez wydarzenia sportowe chcemy docierać przede wszystkim do młodego pokolenia. To niezwykle ważne, że są to często inicjatywy oddolne – mówił doktor Robert Derewenda. – W naturalny sposób nawiązano do postawy Żołnierzy Niezłomnych, poprzez sport. Mamy bardzo wiele biegów, które wprost kojarzą się z postawą, że musimy dać z siebie pewną wytrwałość, siłę, musimy dobiec do mety. To wiąże się z postawą Żołnierzy Niezłomnych, którzy również kojarzą się z siłą, z męstwem.

O 17.30 na placu Litewskim w Lublinie zaplanowano pokaz laserów pt. „Historia żywa – Żołnierze Wyklęci”. Przed 18.00 ulicami Lublina przejdzie Marsz Żołnierzy Wyklętych.

RMaj / MŁ / opr. PrzeG

Fot. PrzeG

Exit mobile version