Dr hab. Łucja Marek: Karol Wojtyła natychmiast reagował na informacje o nadużyciach seksualnych w stosunku do małoletnich

dsc 6539 2023 03 29 154401

Uczestnicy debaty w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odpowiadają na niedawne zarzuty dotyczące papieża Polaka. Eksperci omawiają między innymi kontekst społeczno-historyczny czasów kardynała Wojtyły jako metropolity krakowskiego oraz jego inwigilację przez służby reżimu komunistycznego.

Wśród poruszanych tematów jest też kwestia akt komunistycznej służby bezpieczeństwa jako źródła historycznego. 

CZYTAJ: Lublin: Radni PiS chcą bronić dobrego imienia Jana Pawła II. Przygotowali specjalną uchwałę

– Każde źródło historyczne musi być poddawane analizie krytycznej – mówi doktor habilitowana Łucja Marek (na zdj.) z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. – Akta komunistycznej Służby Bezpieczeństwa, zachowane w zasobie IPN, są źródłem historycznym. Ale tak jak każde inne źródło historyczne muszą być poddawana analizie krytycznej. I taka analiza krytyczna dokumentacji nam znanej i dostępnej – wytworzonej przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa – pozwala na wysnucie wniosku, że jeśli do kardynała Karola Wojtyły docierały informacje na temat nadużyć seksualnych w stosunku do małoletnich, to kardynał reagował. Wręcz reagował natychmiast.

ZOBACZ ZDJĘCIA: Debata „Kardynał Karol Wojtyła – fakty, archiwa, interpretacje”

CZYTAJ: Orędzie marszałek Sejmu Elżbiety Witek: Jan Paweł II jest dla Polaków tym, co nas jednoczy i spaja [WIDEO]

Debata pod hasłem „Kardynał Karol Wojtyła – fakty, archiwa, interpretacje” trwa w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Spotkanie jest transmitowane na stronie internetowej uczelni. 

Na początku marca stacja TVN24 wyemitowała reportaż Marcina Gutowskiego „Franciszkańska 3” poświęcony kwestii tego, co papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży. Opisane zostały w nim przypadki trzech księży oraz reakcja na nie ówczesnego metropolity krakowskiego kard. Karola Wojtyły.

W odpowiedzi na ten reportaż Sejm przyjął uchwałę w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II.

MaK / PAP / opr. ToMa

Fot. Krzysztof Radzki

Exit mobile version