27.03.2023 Informator kulturalny

blach 2023 03 27 080721 2023 03 27 104108

Wystawa poświęcona ks. Blachnickiemu

Historia życia i działalność ks. Franciszka Blachnickiego jest tematem wystawy, którą od dzisiaj można oglądać na placu przed Kościołem Akademickim KUL. 

Ks. Franciszek Blachnicki był wieloletnim wykładowcą teologii na KUL. Obszar jego pracy naukowej obejmował zagadnienia pedagogiki chrześcijańskiej, katechetyki, teologii pastoralnej i liturgiki. Współtworzył Instytut Teologii Pastoralnej KUL, a przy nim Lubelski Zespół Liturgistów oraz Instytut Formacji Pastoralno-Liturgicznej. Doktorat uzyskał w 1965 r., ukończona w 1973 r. habilitacja z teologii pastoralnej nie została zatwierdzona przez władze komunistyczne.

Jest zaliczany – jak podkreślają historycy – do najwybitniejszych przedstawicieli polskiego duchowieństwa katolickiego w okresie PRL. Był założycielem i duchowym ojcem Ruchu Światło-Życie – jednego z ruchów odnowy Kościoła według nauczania Soboru Watykańskiego II – oraz wspólnoty życia konsekrowanego Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Walczył z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej, trafił do KL Auschwitz, w 1942 r. był skazany na karę śmierci.

W ostatnich dniach Instytut Pamięci Narodowej ogłosił, że śmierć ks. Franciszka Blachnickiego w dniu 27 lutego 1987 r. nastąpiła na skutek zabójstwa poprzez podanie ofierze śmiertelnych substancji toksycznych.

Od 1995 r. trwa proces beatyfikacyjny duchownego.

Prezentowana na placu przed Kościołem Akademickim KUL ekspozycja została przygotowana we współpracy KUL i Instytutu Pamięci Narodowej.

Wystawa „Łączy nas akwarela”

Teraz w „Informatorze kulturalnym”, przyjrzymy się nieco bliżej pracom prezentowanym na wystawie malarstwa Grupy Lubelskiej „Łączy nas akwarela”, prezentowanej w Domu Kultury LSM przy ulicy Konrada Wallenroda 4a w Lublinie. [POSŁUCHAJ PONIŻEJ] 

Można oglądać ją do 13 kwietnia. Wstęp wolny.

Prace Małgorzaty Dawidiuk do obejrzenia w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej prezentowane są prace Małgorzaty Dawidiuk. Ekspozycja pt. “”12 Bram Nowego Świata”” to ikony oraz obrazy.

Artystka urodziła się w Wisznicach na Podlasiu. W Nałęczowie ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych im. I.E. Repina w Petersburgu na Wydziale Malarstwa i Konserwacji – specjalizacja ikona. Obecnie prowadzi Pracownię Konserwacji Zabytków oraz Galerię Autorską „IKOS”.

Jest twórczynią wielu dzieł sakralnych – ikon, ikonostasów, czy polichromii, m.in. w: Warszawie, Chołowicach k/Krasiczyna, Koszalinie, Krynicy, Nagov/Słowacja, Olsztynie, Zamienicach k/Legnicy. Autorska współrealizacja malowideł ściennych w Kaplicy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce i za granicą, m. in. Kanadzie, Rosji, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, a także w Ukrainie i Słowacji.

Ikony-Cienie były inspiracją do utworzenia „12 Bram Nowego Świata”, które stały się zwieńczeniem pracy doktorskiej.

To artystyczne przejście, kontynuacja religijno-estetyczna dowodząca, że ikona jako sacrum, a zarazem dzieło sztuki ma moc kulturowej łączności – podkreśla artystka. 

Wystawę w Galerii Podlaskiej Bialskiego Centrum Kultury można oglądać do 29 marca. 

Fot. www.kul.pl

Exit mobile version