Światowy Dzień Radia. Połączenie tradycji z nowoczesnością

radio gb058a30b1 1920 2023 02 13 104637

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia. Za jego początek uznaje się rok 1901, kiedy udało się przesłać sygnał radiowy przez Atlantyk.

– W ostatniej dekadzie nastąpił w radiu dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii – mówi kierownik działu emisji radiowej w Polskim Radiu Lublin, Wiesław Knieja. – Takim przykładem jest to, że idziemy nieuchronnie w kierunku radia „dabowskiego”, cyfrowego, które ma poprawić jakość, zasięg odbieranych programów, a także zwiększyć atrakcyjność, czyli zwiększyć możliwość wyboru programów.

POSŁUCHAJ: Katarzyna Michalak „Sam możesz wybierać los”

Według statystyk w Polsce radia słucha blisko 70 procent osób.

– Radio cały czas ma się świetnie – mówi prezenter radiowy Radia Lublin i Radia Free Grzegorz Chyliński. – Radio to wyobraźnia, dlatego jest to magiczne miejsce, bo telewizja pokazuje, a my mówimy. To miejsce, które pochłania całe nasze życie. To jest miłość obustronna. Słuchacze czują, że my ich kochamy i to uczucie jest odwzajemnione.

POSŁUCHAJ: Czesława Borowik „Dziurawe drzewa w Alei Ptaków”

POSŁUCHAJ: Katarzyna Michalak „Radiogłowy”

Światowy Dzień Radia został ustanowiony przez UNESCO 9 lat temu. Data upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych 13 lutego 1946 roku.

ZOBACZ: WIDEO: Światowy Dzień Radia w RL

MaTo / opr. PrzeG

Fot. pixabay.com

Exit mobile version