Środa Popielcowa. Czas pokuty i nawrócenia

popielec 220223 006 2023 02 22 124951

W Kościele katolickim obchodzona jest dziś (22.02) Środa Popielcowa, która rozpoczyna Wielki Post. Dla wiernych to okres wyrzeczeń i przygotowania do Świąt Wielkanocnych:

– Post pozwala na to, żeby pomyśleć o wszystkich ludziach, którzy są w złej formie, którzy są w tej chwili na wojnie. To jest taki okres, w którym człowiek stara się przez umartwienie ciała i duszy jakoś zbliżyć do Boga. Pokazuje też pewną naszą słabość i małość, a także to jak bardzo potrzebujemy bożej miłości. Jest to umacnianie się w wierze i odrzucenie złych nawyków, które narastają szczególnie w karnawale. To jest okazja do ponownego nawrócenia.

– Ten gest jest dla pokory człowieka – mówi proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Lublinie ks. Mirosław Ładniak. – Żeby jeszcze lepiej wejść w Wielki Post trzeba sobie uświadomić, że nie my jesteśmy bogami, właścicielami tego świata ani życia. Jesteśmy jego dzierżawcami, ale szczególnymi, jako wybrane dzieci Pana Boga. Mamy możliwość poprzez ten czas umartwienia, pokuty, poprzez refleksję nad sobą, a popiół nam w tym bardzo pomaga, który jest posypany na głowę, jeszcze lepiej przeżyć Wielki Post. Nie dlatego, że muszę, ale dlatego, że pragnę dzięki temu zmieniać samego siebie.

CZYTAJ: Dziś Środa Popielcowa. W Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post

– Wielki Post to nie tylko nakazy i zakazy. To czas, który uczy nas jeszcze bardziej kochać innych ludzi i Boga – dodaje ks. Mirosław Ładniak. – Wielki Post jest niesamowitym lekarstwem dla nas, ludzi zapędzonych w dzisiejszym świecie. On nie jest przeciwko nam, tylko jest dla nas, aby uzdrawiać naszą duszę. Dzięki naszym postanowieniom, które są dla nas w jakiś sposób ważne w czasie Wielkiego Postu, nie mamy stać się posłusznymi, ale te zobowiązania mają pomóc nam odkryć, że chcemy jeszcze mocniej kochać, że chcemy z miłości odkrywać Pana Boga i drugiego człowieka.

Podczas dzisiejszych mszy świętych kapłani posypują głowy wiernych popiołem, na znak pokuty. Podczas nabożeństw czyta się dwa czytania, jak w dzień świąteczny. Środa Popielcowa to czas ścisłego postu. Drugim takim dniem jest Wielki Piątek.

ZOBACZ ZDJĘCIA: 

MaK / MaTo / opr. PrzeG / WM

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version