Smartphone zombie. Uczniowie z Lublina przygotowują przełomową aplikację

pexels ketut subiyanto 4559701 2023 02 01 190054

Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Lublinie pod okiem specjalistów tworzą aplikację, która ostrzeże osoby korzystające z telefonów komórkowych, że zbliżają się do przejścia. Młodzi lublinianie znaleźli się wśród 10 zespołów z całej Polski, które zakwalifikowały się do finału programu Samsung Solve for Tomorrow.

Smartphone zombie są wśród nas

– Pomysł na aplikację wziął się z przypadku. Pewnego dnia wpadłem na taką osobę i zacząłem myśleć, dlaczego tak jest – mówi współtwórca pomysłu Szymon Matys. – Głównym powodem jest to, że ludzie, zatracając się w świecie elektronicznym, zapominają, jakie zagrożenia są w świecie rzeczywistym. Smartphone zombie jest określeniem pseudonaukowym takich osób. Przygotowaliśmy już prototyp. W odległości 2-3 metrów od przejścia, gdy aplikacja stwierdzi, że użytkownik kieruje się ku niemu, dostaniemy sygnał, którego nie będzie można pominąć. Sygnał będzie trwał tak długo, aż wejdziemy na przejście. Wyłączy się dopiero po jego przekroczeniu. Sygnału dźwiękowego jeszcze nie mamy, ale będzie on informował i prosił o odłożenie telefonu. Na ekranie pojawi się komunikat „Uwaga, w pobliżu jest przejście. Dla bezpieczeństwa własnego i innych odłóż telefon i zachowaj szczególną ostrożność”. W wersji dla najmłodszych pojawi się ikonka, która zaprezentuje przejście oraz odłożenie telefonu.

CZYTAJ TAKŻE: Jakie skutki ma używanie urządzeń cyfrowych do uspokajania małych dzieci?

– Trzeba włożyć dużo pracy – zauważa Karina Muszyńska, ZSE w Lublinie. – GPS powinien działać w odpowiedni sposób, by komunikat o przejściu nie wyświetlał się za wcześnie lub za późno. Ważne, by aplikacja potrafiła też rozpoznać, czy rzeczywiście wchodzimy na przejście, czy nie. Jest to wyzwanie, ale mam nadzieję, że sobie poradzimy.

Problem jest znaczący

– To plaga tych czasów – zauważa Katarzyna Witek-Pastuszak, nauczycielka języka polskiego w ZSE w Lublinie. – Śmieję się czasem, że prosząc ucznia, by odłożył telefon to zachowuje się tak, jakby odłączyć mu tlen. Nie funkcjonują już bez telefonów. Dochodząc do przejścia, to świat rzeczywisty ich nie interesuje, bo patrząc na to, co mają w telefonie – Messenger, Facebook czy inne aplikacje. Założeniem projektu Samsunga było, by były to projekty na globalne wyzwania współczesnego świata. Taka aplikacja, tworzona przez uczniów, będzie bardzo potrzebna.

– Udział w projekcie otworzył mi oczy na to, jak wielki jest to problem, ale nie zwracamy na to uwagi, bo stało się to naszą codziennością – mówi Krzysztof Pochwatka, współzałożyciel aplikacji Solve for Tomorrow.

CZYTAJ TAKŻE: Kanadyjski wywiad ostrzega, by nie ufać popularnym aplikacjom, jak np. chiński TikTok

Problem istnieje i zauważają go zarówno młodzi, jak i kierowcy. – Młodzież ma słuchawki na uszach, a kierowca musi wszystko widzieć. Trzeba się zastanowić, bo później dochodzi do tragedii – przyznają mieszkańcy Lublina. – Widziałam sytuację na Sikorskiego, gdy dziewczyna ze smartphonem pod nosem weszła wprost przed jadącego TIR-a. Przerażający jest brak myślenia. Ludzie zatracili instynkt samozachowawczy na przejściach.

Dla bezpieczeństwa

– Każda inicjatywa, która może mieć wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego jest potrzebna – mówi nadkom. Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie. – W tej materii jest bardzo dużo do zrobienia, więc pomysły mogące wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego są ciekawe i warto rozpatrzeć je w kategorii wykorzystania w codziennym życiu. Zgodnie z przepisami, pieszy w rejonie przejścia ma absolutne pierwszeństwo. Natomiast fakty są takie, że brak reakcji ze strony pieszego lub wejście bezpośrednio przed jadący pojazd są przyczyną wielu wypadków drogowych. W wielu przypadkach można było uniknąć tego typu zdarzeniom, gdyby piesi stosowali się do przepisów. Od pewnego czasu obowiązują przepisy, które zabraniają pieszym korzystania z telefonów i innych urządzeń absorbujących uwagę podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych. Policjanci podczas prowadzonych działań zwracają bardzo dużą uwagę na tego typu wykroczenia, upominają, a czasem mogą skończyć się kilkuset złotowym mandatem.

Wśród finałowych projektów znalazł się również projekt uczniów z I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie dotyczący integracji. Finał programu Samsung Solve for Tomorrow będzie w kwietniu.

LilKa / Rl / opr. KS

Fot. Ketut Subiyanto, pexels.com

Exit mobile version