Najlepsi sportowcy uhonorowani podczas gali Plebiscytu Kuriera Lubelskiego [ZDJĘCIA]

bq8v9326 2023 02 25 090230 2023 02 25 193052

Gala podsumowująca 61. Plebiscyt Sportowy Kuriera Lubelskiego odbyła się w piątek (24.02) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

Kulminacyjną częścią uroczystości było ogłoszenie werdyktu kapituły, która wybrała dziesiątkę najlepszych sportowców w regionie w roku 2022.

Miejsce pierwsze zajęła Aleksandra Mirosław. Zawodniczka KW Kotłownia Lublin w minionym roku została mistrzynią Europy we wspinaczce sportowej na czas, wygrywała także Puchary Świata w Seulu i w Salt Lake City, a świetny sezon przypieczętowała rekordem świata, który wynosi obecnie 6 sekund i 53 sekundy.

Z Aleksandrą Mirosław po ogłoszeniu wyników plebiscytu rozmawiał Józef Kufel.

Na drugiej pozycji w plebiscycie „Kuriera” uplasował się żużlowiec Dominik Kubera, który razem z Motorem Lublin wywalczył drużynowe mistrzostwo Polski.

Plebiscytowe podium uzupełniła Sofia Ennaoui z AZS-u UMCS-u Lublin, która w minionym roku zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy w biegu na 1500 m. Nagrodę w jej imieniu odebrała olimpijka z Moskwy z 1980 roku Małgorzata Dunecka.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Spośród sportowców, którzy znaleźli się w pierwszej dziesiątce plebiscytu na gali były obecne także zapaśniczki Cementu Gryfa Chełm: piąta w zestawieniu Anhelina Łysak i siódma Katarzyna Krawczyk.

Ta druga w minionym roku wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy w kategorii do 53 kg. Doświadczona zawodniczka cieszyła się, że po wielu latach znów może pojawić się na gali podsumowującej plebiscyt „Kuriera”.

Pierwsza dziesiątka plebiscytu:

1 miejsce: Aleksandra Mirosław (wspinaczka sportowa – KW Kotłownia Lublin)

2 miejsce: Dominik Kubera (żużel – Motor Lublin)

3 miejsce: Sofia Ennaoui (lekkoatletyka – AZS UMCS Lublin)

4. miejsce: Małgorzata Hołub-Kowalik (lekkoatletyka – AZS UMCS Lublin)

5. miejsce: Anhelina Łysak (zapasy – Cement-Gryf Chełm)

6. miejsce: Dominik Kopeć (lekkoatletyka – Agros Zamość)

7. miejsce: Monika Skinder (biegi narciarskie – MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski)

8. miejsce: Katarzyna Krawczyk (zapasy – Cement-Gryf Chełm)

9. miejsce: Kacper Stokowski (pływanie – AZS UMCS Lublin)

10. miejsce: Natasha Mack (koszykówka – Polski Cukier AZS UMCS Lublin)

Kapituła plebiscytu Kuriera Lubelskiego przyznała również wyróżnienia:

– w kategorii drużyna roku nagrodę odebrali mistrzowie Polski – żużlowcy Motoru Lublin;

– trenerem roku został szkoleniowiec wicemistrzyń Polski, koszykarek Polskiego Cukru AZS-u UMCS-u Lublin Krzysztof Szewczyk

– wydarzeniem roku uznano siatkarski turnieju Bogdanka Volley Cup im. Tomasza Wójtowicza w Lublinie

– w kategorii młodzieżowiec roku wyróżniono: żużlowca Motoru Lublin Mateusza Cierniaka, pięściarkę Starej Szkoły Boksu Lublin Weronikę Bochen, kierowcę wyścigowego z Lublina Szymona Ładniaka, zapaśnika Cementu Gryfa Chełm Szymona Szymonowicza, pływaczkę AZSu UMCSu Lublin Laurę Bernat oraz karatekę z Akademii Karate Daniela Iwanka Wiktora Bisa.

– młodzieżową drużyną roku zostali wicemistrzowie Polski juniorów do lat 19, koszykarze ALMS Startu Lublin

– w kategorii sport bez barier nagrody otrzymali reprezentanci Spartana Lublin: pływaczka Julia Dragan i lekkoatleta Oskar Gołębiowski.

Specjalne wyróżnienie za 40-letnią pracę na rzecz dzieci i młodzieży otrzymał prezes TKKF Omega Lublin Zbigniew Furman.

Patronem medialnym 61. Plebiscytu Sportowego Kuriera Lubelskiego było Polskie Radio Lublin.