Jak uniknąć błędów i strat przy wypełnianiu PIT-ów 2023?

glowne 2023 02 07 155349

Rozliczanie podatków powinno być z roku na rok coraz prostsze. Jednak podatnicy wciąż popełniają wiele błędów i nie są świadomi przysługujących im ulg oraz zwolnień. Na domiar złego w minionym roku ustawodawca znacząco skomplikował prawo podatkowe. Aby wypełnić zeznanie poprawie i maksymalnie korzystnie, trzeba bardzo uważać. Albo uważnie przeczytać ten artykuł. 

W konfrontacji z urzędem skarbowym zwykły podatnik stoi na straconej pozycji. To na nim ciąży szereg obowiązków, a urząd przyjmuje (bądź nie) zeznanie, nalicza grzywny, odsetki i przyjmuje niedopłaty. Wydaje się, że w takiej sytuacji przeciętny płatnik podatków może się zdać jedynie na rządowe rozwiązanie Twój e-PIT i liczyć na szczęście oraz jak najmniejszy wymiar kary. Dlaczego? Ponieważ nie jest to rozwiązanie wolne od błędów. 

Istnieje jednak inna droga. Wiedzie przez intuicyjny program, dzięki któremu e-PIT 2023 (czyli zeznanie za 2022 rok) wypełnimy szybko i wygodnie. Użytkownik tego rodzaju narzędzia omija pułapki i błędy, a w finale dociera do maksymalnego zwrotu. Każdy może (i powinien!) rozliczyć PIT 2023 w najbardziej korzystny dla siebie sposób.

Nie przegap ważnych terminów

Najbardziej banalnym niedopatrzeniem jest przegapienie terminu, który od wielu lat jest niezmienny. Podatnicy mają czas na rozliczenie podatku do 30 kwietnia lub (jeśli jest to dzień wolny od pracy) do pierwszego dnia roboczego, który następuje po tej dacie. W 2023 roku można złożyć zeznanie podatkowe do północy 2 maja. Niby każdy o tym wie, ale mimo to co roku fora internetowe i media społecznościowe zalewa jedno pytanie: do kiedy PIT?

Czekanie do ostatniej chwili nie jest najlepszą strategią. W kluczowym momencie może się wydarzyć wiele rzeczy, które pokrzyżują nam szyki. Brak internetu czy awaria drukarki (w przypadku osób darzących sentymentem dokumenty drukowane) to zdarzenia mało prawdopodobne, ale jak najbardziej możliwe. Równie bolesne byłoby jednak przegapienie w pośpiechu należnych ulg, które obniżają podatek. Albo popełnienie prostego błędu, skutkującego grzywną lub koniecznością złożenia korekty, na którą w takim wypadku nie będzie czasu.

Podaj poprawne dane

Błędy w podstawowych danych podatników to prawdziwa plaga. – Każdego roku przypominamy o sprawdzaniu danych i ich aktualizowaniu , a mimo to wychwytujemy wiele pomyłek – mówi Adam Przybycin z PITax.pl. Winne są pośpiech, nieuwaga i przyzwyczajenie do wypełniania internetowych formularzy. Robimy to automatycznie, nie myśląc o tym, że w przypadku zeznania podatkowego każda litera, a już na pewno cyfra jest ważna.

Sprawdź zmiany, które Cię dotyczą

Ubiegły rok upłynął pod znakiem nagłych zmian w prawie podatkowym. W przestrzeni medialnej pojawiało się wiele propozycji, a duża część z nich była wprowadzana do legislacji w ekspresowym tempie. Następnie część nowelizacji wycofywano, zastępując nowe rozwiązania jeszcze nowszymi. Osoby, które nie śledzą na bieżąco serwisów finansowych, mają prawo się czuć przytłoczone i zdezorientowane.

Lista zmian – i to tylko tych najważniejszych – jest długa. Po pierwsze, zmianie uległa stawka podatkowa dla osób fizycznych, rozliczających się według skali podatkowej i osiągających dochody nieprzekraczające 120 000 zł. Zamiast 17% odprowadzą 12%. Po drugie podwyższono kwotę wolną od podatku – do 30 000 zł. Po trzecie wprowadzono ważne zmiany dla osób wychowujących dzieci, przedsiębiorców i osób korzystających z ulgi rehabilitacyjnej. 

– Przygotowaliśmy system w oparciu o wszystkie zmiany Polskiego Ładu. Użytkownik wpisuje dane, a inteligentny kreator pyta go o szczegóły, niezbędne do przygotowania poprawnego rozliczenia podatków za 2022 r np. o posiadane dzieci, przekazane darowizny itp. Dzięki uwzględnieniu wszystkich przychodów, odliczeń i ulg podatnik dostaje rzetelne rozliczenie i płaci możliwie najniższe, ale zgodne z prawem podatki. A jeśli ktoś będzie z nami rozliczał podatki za rok, program zapamięta jego dane, więc rozliczenie będzie jeszcze prostsze – podkreśla Adam Przybycin.

Pamiętaj o należnych ulgach

Ulgi podatkowe są dla dociekliwych. Takie można odnieść wrażenie, gdy korzysta się np. z usługi Twój e-PIT. System nie podsuwa podatnikom informacji o możliwych odliczeniach. – To dobre rozwiązanie dla podatników, którzy mają całkowitą pewność, że nie przysługują im żadne ulgi. Wówczas jedynie akceptują gotowy, wypełniony formularz lub powstrzymują się od działania i czekają, aż ich PIT zostanie wysłany do urzędu skarbowego. W tym roku będą musieli na to poczekać do 2 maja, co oznacza, że ewentualny zwrot otrzymają dopiero w ciągu 45 dni od tej daty – mówi dr Krzysztof Biernacki, doradca podatkowy z wieloletnim doświadczeniem. 

Rozlicz PIT online i przekaż 1,5%

Bierne oczekiwanie na automatyczne rozliczenie podatku ma jeszcze jedną wadę. Całość naszego zobowiązania wobec fiskusa trafia do budżetu państwa. To też w jakimś sensie strata, bo tracimy kontrolę nad naszymi podatkami. Tymczasem mamy prawo przekazać 1,5% tej kwoty na wybrany cel. A dokładniej – na wybraną organizację pożytku publicznego. 

Programy ułatwiające rozliczenie PIT 2022 sugerują użytkownikom kilka sprawdzonych i zaufanych organizacji. Nie trzeba więc przeczesywać internetu w poszukiwaniu odpowiedniego podmiotu. To o tyle trudne, że co roku o tej porze media zalewa lawina reklam fundacji i stowarzyszeń, które mogą się ubiegać o 1,5% – Użytkownicy programów służących do rozliczania podatków mogą łatwo wspomóc godne zaufania organizacje, które zebrane w ten sposób fundusze przeznaczają na swoje cele statutowe. To wymierna i bardzo potrzebna pomoc, bez której wiele cennych projektów nie doczekały by się fazy realizacji – tłumaczy Ireneusz Poniatowski, koordynator projektu Wspieraj Lokalnie. 

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version