„Czarujące i tajemnicze”. Przebudowa w słynnym rezerwacie [ZDJĘCIA]

332691615 1792219554496680 5651728888714728096 n 2023 02 22 204801

Nowe schody, pomosty, kładki o szerokości 1,5 metra – ścieżki w rezerwacie Czartowe Pole nad rzeką Sopot w gminie Susiec są w trakcie przebudowy. Ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych rezerwatów na Roztoczu został na czas remontu zamknięty dla turystów.

– Do przebudowy przygotowywaliśmy się przez jakiś czas. Najpierw powstał projekt, potem zapadły uzgodnienia z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Józefów, Ryszard Teterycz. – W rezerwacie Czartowe Pole znajdują się dwie ścieżki: dolna i górna. Z górnej ścieżki turyści mogli korzystać do jesieni ubiegłego roku. Natomiast jeśli chodzi o dolną ścieżkę, po przeglądzie wykonanym w 2019 roku, jak również uwzględniając sygnały, które docierały z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, nadleśniczy podjął decyzję o jej zamknięciu. Uzasadnił to silną presją turystyczną, niszczeniem roślinności i koniecznością poprawy bezpieczeństwa oraz infrastruktury turystycznej całej ścieżki. 

Prace na ukończeniu

– Dla nas był to oczywiście problem, bo to jedna z atrakcji w naszej gminie – przyznaje wójt gminy Susiec Zbigniew Naklicki. – Przez dwa lata mieliśmy dużo sygnałów od turystów. Prosili, żeby jak najszybciej zrobić remont i otworzyć ścieżkę. Ale wiadomo, że czynniki były tu troszkę inne. Może długo to trwało, jednak decyzja została podjęta i przebrnęliśmy przez ten trudny okres. Ścieżka jest w tej chwili na ukończeniu. Szumy, Majdan, Wapielnia, rezerwat w Nowinach to przepiękne i często odwiedzane przez turystów miejsca. To jedna z bardzo ważnych dla nas atrakcji.

CZYTAJ: Trwa przebudowa dolnej ścieżki w rezerwacie Czartowe Pole. Wszystko dla dobra przyrody i turystów

– Rezerwat Czartowe Pole jest rezerwatem przyrodniczo-krajobrazowym znajdującym się w dolinie rzeki Sopot – opowiada Krzysztof Malec z Nadleśnictwa Józefów. – Rzeka ta jest prawym dopływem rzeki Tanew. Rzeki Sopot i Tanew przebijają się przez Roztocze. Tworzą na przełomie, na strefie krawędziowej Roztocza piękne, niesamowite wodospady. 

– Podczas przebudowy tej ścieżki zostanie wykonanych 7 odcinków schodów o łącznej długości 140 metrów, 4 drewniane pomosty o łącznej długości ok. 40 metrów, jak również 4 kładki na rzece Sopot o łącznej długości ok. 100 metrów. Wszystkie te elementy zostaną wykonane z drewna twardego, dębowego – informuje Ryszard Teterycz. 

Co zobaczą turyści po przebudowie ścieżki dolnej?

– Turyści już się niecierpliwią i dopytują, kiedy będą mogli zejść ścieżką. Ścieżką dolną można dojść do samej wody, do wodospadów – wskazuje Krzysztof Malec. – Podejścia i zejście są ciekawe. Rzeźba terenu powoduje, że ścieżka nabiera wyjątkowego charakteru. Rzeka na terenie rezerwatu nie jest muzealnym eksponatem. Mamy tu takie atrakcje jak umycie rąk w zimnej, roztoczańskiej wodzie; leżące nad samą rzeką głazy, które prawdopodobnie kiedyś przyniosła w to miejsce woda. Można zrobić sobie tutaj zdjęcia. To czarujące i tajemnicze miejsce. Po prostu ma swój charakter.

– Inwestycje i zadania, które realizujemy, mają na celu przybliżenie społeczeństwu piękna rezerwatu Czartowe Pole. Nie wyobrażamy sobie, żeby ta ścieżka była dalej zamknięta, skoro w sezonie turystycznym odwiedza ją ponad 50 tysięcy turystów rocznie – dodaje Ryszard Teterycz.

CZYTAJ: Bociany wracają do Polski! Czy to zwiastun wiosny? [MAPY]

Na przebudowę ścieżki edukacyjno-przyrodniczej „Czartowe Pole” nadleśnictwo znalazło fundusze w swoim budżecie. Zakończenie inwestycji zaplanowano na kwiecień, a otwarcie ścieżki dla turystów odbędzie się podczas majówki. 

AP / opr. WM

Fot. AP 

Exit mobile version