Bezpłatna kolonoskopia w lubelskim szpitalu

kolonoskopia 2023 02 13 131154

Bezpłatne badania w kierunku raka jelita grubego prowadzi SPSK 4 w Lublinie.

Rak jelita grubego powstaje ze zmian łagodnych – polipów. Są one stwierdzane u około 25 procent badanych w wieku 50-65 lat, które nie miały żadnych objawów alarmowych ze strony jelita grubego.

– Zgłoszenie się na kolonoskopię może pozwolić uniknąć w przyszłości groźnych zmian nowotworowych, bo w czasie badania można usunąć polipy jelita grubego – mówi dr Mariusz Szczerbiński z Kliniki Gastroenterologii SPSK Nr 4 w Lublinie. – Było wiele sytuacji. Jedną z takich, które pamiętam dobrze, kiedy robiłem kolonoskopię pacjentowi stwierdzając zmianę nowotworową rozległą. Widać było, że rozpoczęła się ona z polipa. Gdyby ten pacjent zgłosił się kilka lat wcześniej w celu wykonania kolonoskopii, to można było w sposób endoskopowy tę zmianę usunąć. W tej sytuacji natomiast nie wiadomo, czy operacja oraz radioterapia lub chemioterapia przyniesie pozytywny skutek.

Rak jelita grubego jest drugim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Co roku w naszym kraju notuje się ok. 18 tysięcy nowych zachorowań.

CZYTAJ: Przyjazna pacjentom i personelowi. Nowa pracownia endoskopowa w radzyńskim szpitalu oddana do użytku

Rejestracja na badania oraz szczegółowe informacje dostępne są pod numerem telefonu 81 724 46 73 lub w sekretariacie Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową SPSK Nr 4 w Lublinie.

Badanie jest bezpłatne, wykonywane bez skierowania i w znieczuleniu. Do kolonoskopii kwalifikują się osoby bez objawów klinicznych, które nie miały wykonywanego tego badania przez ostatnich 10 lat. Zgłosić mogą się osoby w wieku 50-65 lat lub w wieku 40-49 jeśli posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

EwKa / opr. PrzeG

Fot. archiwum

Exit mobile version