80 lat temu powstało Radio Majdanek

3227d525 68df 4a66 993b a97cbf6545be 2023 02 13 100535

80 lat temu – 13 lutego 1943 roku – w niemieckim obozie koncentracyjnym na Majdanku powstało Radio Majdanek.

Inicjatorką fikcyjnej rozgłośni była Matylda Woliniewska, doświadczona działaczka społeczna i więźniarka KL Lublin. Jej celem było zorganizowanie współwięźniarkom rozrywki kulturalnej, umożliwiającej choć chwilowe oderwanie się od realiów życia obozowego. Pierwszą spikerką Radia Majdanek była Danuta Brzosko-Mędryk. Codzienne nadawanie rozpoczynało się od imitacji piania koguta.

CZYTAJ: Niezwykłe radio bez mikrofonów i nadajników. Radio Majdanek niosło nadzieję

– To było fikcyjne radio bez mikrofonów, ale z konkretną misją wspierania się i zachowania godnej postawy oraz oderwania od obozowej rzeczywistości – mówi kierownik archiwum Państwowego Obozu na Majdanku Anna Wójcik. – Rozgłośnią Radia Majdanek była po prostu ostatnia prycza, czyli trzecia kondygnacja pryczy więźniarskich w baraku, w którym przebywały „pawiaczki”. W sumie było sześć tych spikerek. Pierwszą była Danuta Brzosko. Te audycje miały miejsce rano i wieczorem. Rano podnosiły więźniarki na duchu, budziła je ta audycja. Wieczorem natomiast był to czas wyciszenia. Te audycje były nieco dłuższe. Z czasem zaczęły nabierać charakteru rozrywkowego.

Obozowe radio podawało między innymi wiadomości i prośby o pomoc, ale też składano w nim życzenia imieninowe, śpiewano pieśni, recytowano wiersze. Działało do maja 1943 roku – wtedy jego główne twórczynie zostały przeniesione z Majdanka do innych obozów.

Dziś po godzinie 21.00 na antenie Polskiego Radia Lublin będzie można wysłuchać reportażu „Jutro będzie lepiej” Karoliny Ryniak o Radiu Majdanek.

MaK/ opr. DySzcz

Fot. archiwum

Exit mobile version