23.02.2023 Informator kulturalny

332867589 765843764871854 6723067672253233088 n 2023 02 23 100352

Kryminalne Czwartki w Polskim Radiu Lublin

Reporterka, laureatka nagrody Grand Press i finalistka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego gościem Kryminalnych Czwartków w Polskim Radiu Lublin. Iza Michalewicz to absolwentka wrocławskiej polonistyki. Przez lata związana z „Dużym Formatem”, „Polityką” czy „Newsweekiem”. Autorka bestsellerowych „Zbrodni  doskonałych. Policyjne Archiwum X” opowie o swojej najnowszej książce z cyklu true crime „Ballady morderców. Kryminalny Wrocław”. Spotkanie poprowadzi Agata Koss-Dybała. 

Początek spotkania z Izą Michalewicz o 18:00 w Polskim Radiu Lublin. 

Ukraińscy poeci gośćmi w WBP w Lublinie

W przeddzień pierwszej rocznicy rosyjskiej agresji na Ukrainę WBP im. Hieronima Łopacińskiego zaprasza na spotkanie z ukraińskimi poetami, których wiersze znalazły się w najnowszej serii poetyckiej „W obliczu wojny”. To aktualne teksty znanych ukraińskich literatów, przetłumaczone przez polskich twórców w geście solidarności. 

Uczestnicy porozmawiają o doświadczeniu wojny i emigracji ukraińskich pisarzy oraz o wsparciu polskich środowisk literackich i twórców kultury w obliczu wojny. 

Wśród gości: Krzysztof i Małgorzata Czyżewscy, Ija Kiva, Iryna Mularczuk, Daria Suzdałowa, Oleh Kocarew, Bohdan Zadura oraz Aneta Kamińska.

Początek o 17:00 przy Narutowicza 4 w Lublinie. 

Koncert w Filharmonii Lubelskiej

Do Filharmonii powracają „Muzyczne czwartki” – koncerty organizowane wspólnie ze szkołami muzycznymi w duchu misji edukacyjnej. Cykl ten jest olbrzymią szansą dla młodych muzyków, by zasmakować występu na estradzie filharmonii. Dziś na scenie Uczniowie i Nauczyciele OSM I i II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie. Początek o 17:00 w Filharmonii Lubelskiej. 

Wernisaż w Galerii Gardzienice

„Wartość, która nie przemija – flora w pastelowych grafikach Konstantego Prószyńskiego” to tytuł najnowszej wystawy, na którą zaprasza Galeria Gardzienice. Konstanty Hektor Prószyński (1859-1936) – to nauczyciel, botanik oraz mykolog, inspektor Ogrodu Botanicznego w Wilnie w latach 1919-1936. Ekspozycja przedstawia atlas roślin kwiatowych składający się z kilkuset tablic akwarelowych. Po ponad stu latach w dalszym ciągu są w bardzo dobrym stanie. Jest to jedna z najbardziej cennych, a jednocześnie urokliwych kolekcji ikonograficznych będących częścią zielnika UMCS.

Wernisaż rozpoczyna się o 18:00 przy Grodzkiej 5a w Lublinie. 

PAP / RL / opr. WM

Fot. nadesłane 

Exit mobile version