19.02.2023 Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa

326172771 844758026617242 8963669294483473734 n 2023 02 18 135947

Powołanie Nagrody „Reflektora” ogłosi w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” profesor Aleksander Wójtowicz, kierownik Muzeum Czechowicza. Nagroda „Reflektora” to konkurs skierowany do poetek i poetów przed książkowym debiutem poetyckim. Nagrodą będzie druk debiutanckiego tomu poetyckiego, który ukaże się jeszcze w tym roku. Nazwa konkursu nawiązuje do grupy literackiej, która rozpoczęła działalność w Lublinie sto lat temu. Debiutujący wówczas autorzy stworzyli nowatorski język wrażliwości i wpłynęli na dalsze dzieje poezji – nie tylko lokalnej. Wywodzący się z tej grupy Józef Czechowicz stał się jednym z najważniejszych twórców poetyckich minionego stulecia. Prace konkursowe można nadsyłać do 15 maja, zaś werdykt zostanie ogłoszony 16 czerwca 2023 roku. Projekty oceni jury w składzie Małgorzata Lebda (przewodnicząca), Jakub Skurtys, Kamil Brewiński, Aleksander Wójtowicz (sekretarz).

W cyklu „Bolesław Lutosławski – alchemia portretu” rozmowa dziewiąta, a w niej m.in. o inspiracjach fotografa malarstwem Henri de Toulouse-Lautrec’a, o tym, dlaczego ptaki nie śpiewają, kiedy słychać utwory Bacha na wiolonczelę czy aparat fotograficzny może być częścią orkiestry, a także o koncertach w ruinach i kulturze, która osłania przed złem. Jak powstały zdjęcia, na których są: Sacha Rattle z ojcem Simon’em Rattle, Fou Ts’ong, Paul Crossley, Roman Jabłoński, Nigel Osborne.

Czytelnicy Józefa Czechowicza od 2001 roku spotykają się w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie, aby wspólnie świętować urodziny poety. Zaproszeni goście odczytują wtedy „Poemat o mieście Lublinie”. W tym roku w marcu będziemy obchodzić 120. urodziny Czechowicza. Zaplanowano wyjątkową edycję „Czytania Czechowicza”. Odbędzie się pod hasłem: „Nie tylko poeci czytają Poemat”. Po raz pierwszy będzie mógł wziąć w nim udział każdy. Wystarczy do 15 marca przesłać plik ze swoim nagraniem. Opowie o tym Witold Dąbrowski z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Zajrzymy też do drukarni Domu Słów, w której zecer Robert Sawa na maszynie typograficznej (równolatce Czechowicza) każdego roku odbija nowe tomiki „Poematu…”.

W 352 odcinku słuchowiska „Bazarek” o lesie, który nie ględzi, tylko mówi, językach mlaskowych i szansach na porozumienie.

Autorka grafiki: Karolina Adrianek

Exit mobile version