10 piosenek o radiu z okazji Dnia Radia!

na powietrzu neon light banner z odbiciem kopii przestrzeni 2023 02 13 123934

W ramach obchodów Dnia Radia, przed Wami subiektywny przegląd 10 najfajniejszych i najciekawszych piosenek o… radiu. 

Queen – Radio GaGa

Umówmy się że ten numer musiał się tu pojawić, bo to chyba najbardziej znany kawałek w którym ktoś śpiewa o radiu. Nie ma tu większej symboliki czy podtekstów. Perkusista Queen, Roger Taylor stworzył klasyczny pean na cześć zbawiennej roli radia w życiu codziennym przeciętnego człowieka. Tytuł do piosenki muzyk kwartetu zaczerpnął od gaworzenia swojego syna, który podśpiewywał sobie przy włączonym radioodbiorniku. Urocze, prawda?


The Buggles – Video Killed The Radio Star

To właśnie na kanwie tego kawałka powstało wyżej wymienione “Radio GaGa” – numer był bezpośrednią inspiracją dla Taylora. Tytuł w zasadzie mówi wszystko – wideo (tu w domyśle: teledysk) zabija radiowe gwiazdy. Jak zapewne niejeden wideoklip udowodnił, zasada “co się nie dogra to się dowygląda” nie zawsze działa i wychodzi na to że The Buggles dali w tym numerze upust swojej frustracji. Niemniej hit wyszedł im pierwsza klasa, bo numer był wielokrotnie coverowany i ponownie stawał się hitem. Chętnie sięgali po niego punkowcy, muzycy ska a nawet… DJ-e!

Vavamuffin – Radio Vavamuffin

Pierwszy z kilku przedstawicieli rodzimego grania w naszym zestawieniu. Piosenka prócz oczywistego przesłania czysto rozrywkowego, umiejętnie nawiązuje do folkloru międzywojennej Warszawy, wplatając w zwrotki dość wymowny cytat ze Stanisława Grzesiuka. Kawałek świetnie sprawdza się w wykonaniach na żywo i wcale nie musisz być fanem reggae / dub żeby skandować refren razem z zespołem. Przekonamy się? 

Ania Karwan – Słucham Cię W Radiu Co Tydzień

Bo kto powiedział że temat radiowy nie może być tematem romantycznym? Ania Karwan świetnie poradziła sobie z bronieniem tej tezy, tworząc zwiewny, lekki klimat z ostrym zabarwieniem retro. W piosence urocza wokalistka wzdycha do prowadzącego pasmo autorskie, bo jak można wyczytać z ramówki Radia Lublin, jedynie autorskie pasma pojawiają się regularnie co tydzień. Jakby wzdychała na przykład do prowadzącego SamoRadio, całą romantyczność mógłby trafić szlag, bo pasmo nadawane jest codziennie…

Autograph – Turn Up The Radio

Prawdopodobnie ten kawałek nigdy do żadnego zestawienia by nie trafił, gdyby nie niejaki Tommy Vercetti i jego brawurowa jazda po ulicach Vice City. Tak, tak, każdy kto choć raz grał w legendarną grę “GTA Vice City”, wie o czym mówię. Wystarczyło ukraś… wróóóć, pożyczyć z garażu sąsiada żółtego Sabre’a, przekręcić kluczyk w stacyjce, ustawić radiostację na V-Rock i obok “Reign in Blood” Slayera czy “2 Minutes To Midnight” Iron Maiden rozkoszować się właśnie radiowym hiciorem od Autograph.

PS. Przeszedł ktoś kiedykolwiek misję z zabawkowym helikopterkiem bez kodów?

Enej – Radio Hello

Tak, wiem, przepraszam – wystarczyło przeczytać tytuł aby natrętna melodia jednego z największych przebojów grupy Enej na powrót nie chciała wyjść z głowy. Napisany w języku ukraińskim kawałek, po sukcesie zespołu w pewnym, telewizyjnym talent show, był odgrywany niemalże przez każdą stację radiową w kraju, Wieść niesie, że był także wgrywany przez producentów jako melodia powitalna przy otwieraniu lodówki. 

Budka Suflera – Twoje Radio

Tego utworu nie mogło zabraknąć w owym zestawieniu. Nie tylko dlatego że w alternatywnej wersji przeboju Krzysztof Cugowski śpiewa “to ja, to dla Ciebie gra, Radio Lublin”. Prosty, rockowy numer z klasycznym, nieco amerykańskim riffem już na zawsze pozostanie jednym z największych hitów lubelskiej formacji. Kawałek oryginalnie ukazał się na płycie “Cisza” w 1993 roku. 

Ulis- Radio Svoboda

Nie każdy temat radia w swoich piosenkach traktował rozrywkowo i frywolnie. Dobrym przykładem jest białoruska formacja Ulis, dziś już legenda biało-czerwono-białego rocka. Dla białorusinów walczących z reżimem Łukaszenki jednym z podstawowych oręży była właśnie muzyka, a utwór “Radio Svoboda” po dziś dzień niesie otuchę w trudnych i trudniejszych czasach. Kawałek traktuje został napisany na cześć rozgłośni o tej samej nazwie, która działa wbrew polityce rządu. Muzycznie mamy tu przebojowy, rockowy numer traktujący w dużym skrócie o tęsknocie za normalnością. 



Róże Europy – Radio Młodych Bandytów

Kolejny utwór w zestawieniu to gniewny, wręcz buntowniczy przebój polskiej młodzieży, który nawet po wielu, wielu latach, wydaje się być dość uniwersalny w swoim przesłaniu. Choć Róże Europy znane są raczej z bardziej ‘radiowych’ kawałków, “Radio Młodych Bandytów” najbardziej swego czasu upodobały sobie rozmaite radiowęzły, rozgłośnie studenckie oraz pół-legalne rozgłośnie pirackie. Wydaje się więc, że numer spełnił swoją rolę z nawiązką.



Rage Against The Machine – Guerilla Radio

Naszą dziesiątkę zamyka chyba najmocniejszy w tym zestawieniu, buntowniczy hymn od amerykańskiej legendy rapcore’a. “Guerilla Radio”, wiedziony prostym, transowym riffem jest wściekłym hymnem wymierzonym w tych, którzy rozgłośnie radiowe traktują jako miejsce przekrzykiwania się i płonnych, do niczego nie prowadzących debat. Porównanie prezenterów do goryli to jedynie czubek góry lodowej, bo w kawałku dostaje się każdemu po równo. I znów, kawałek stał się hymnem niejednej rozgłośni studenckiej i młodzieżowej.


Marcin Puszka

fot. Freepik

Exit mobile version