W święto Trzech Króli wierni wypisują ten skrót na drzwiach. Sprawdź, co oznacza

323530010 549609300380055 5774383587357784346 n 2023 01 06 144300

6 stycznia Kościół katolicki i chrześcijanie innych wyznań obchodzą uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywaną „Trzech Króli”. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich. Od III wieku obchodzono je już na Wschodzie, a pod koniec IV stulecia przyjął je Zachód.

CZYTAJ: Uroczystość Objawienia Pańskiego. Orszak Trzech Króli na ulicach Lublina

Objawienie, nazywane z greckiego – „Epifanią”, przypomina wiernym, że Bóg objawił się także poganom, którzy mają swoje miejsce w historii zbawienia.

Co oznacza skrót C+M+B?

Na pamiątkę darów, które Chrystusowi złożyli mędrcy – złota, kadzidła i mirry, w kościołach święci się kredę i kadzidło. Kredą wypisuje się na drzwiach domów litery K+M+B lub C+M+B oraz cyfry nowego roku. Litery oznaczają imiona Magów: Kacper, Melchior i Baltazar lub też mogą być pierwszymi literami łacińskiego zdania: „Christus mansionem benedicat”, to znaczy „Niech Chrystus błogosławi ten dom”. Z kolei kadzidło służy do okadzenia mieszkania.

CZYTAJ: Uroczystość Objawienia Pańskiego – jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich

Opis hołdu złożonego przez trzech Magów znajduje się w Ewangelii św. Mateusza. Przybyli oni ze Wschodu, który oznaczał obszar na wschód od rzeki Jordan, czyli Arabię, Babilonię i Persję. Ewangelista Mateusz nie podał liczby ani imion Magów. W tradycji od VI wieku byli nazywani królami, imiona zaś – Kacper, Melchior i Baltazar – pojawiły się 300 lat później.

Malowidła w katakumbach rzymskich z II i III wieku przedstawiają dwóch, trzech, czterech i sześciu Królów. U Syryjczyków i Ormian występuje ich nawet dwunastu. W tradycji Kościoła przeważa liczba trzech, ze względu na złożone dary – złoto, kadzidło i mirrę. O tylu też mówił Orygenes, zmarły około 251 roku, filozof i teolog. Śladem tej tradycji są także mozaiki w kościele San Apollinare Nuovo w Rawennie z VI wieku.

Jan Paweł II tak mówił o święcie Trzech Króli, 7 stycznia 1979 roku: – W uroczystości tej Kościół dziękuje Bogu za dar wiary, która stała się i wciąż na nowo staje się udziałem tylu ludzi, ludów, narodów. Świadkami tego daru, jego nosicielami jednymi z pierwszych byli właśnie owi trzej ludzie ze Wschodu, mędrcy, którzy przybyli do stajenki, do Betlejem”.

Orszak Trzech Króli w Lublinie

IAR / opr. AKos

Fot. RL

Exit mobile version