Katastrofa śmigłowca w Browarach w obwodzie kijowskim. Wśród ofiar szef MSW Ukrainy [AKTUALIZACJA]

net epa10412935 2023 01 18 114829

AKTUALIZACJA 15.53

– Operacja poszukiwawczo-ratunkowa na miejscu katastrofy śmigłowca w Browarach została zakończona. Potwierdzono śmierć 14 osób, w tym 9 pasażerów maszyny – poinformowała w środę (18.1) po południu Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy (DSNS). Poprzednie doniesienia mówiły o 17 ofiarach śmiertelnych

W katastrofie zginęło 1 dziecko, a nie 4, jak informowano kilka godzin wcześniej. Rannych zostało 25 osób, w tym 11 dzieci – czytamy w komunikacie DSNS na Telegramie.

W katastrofie śmigłowca, który rozbił się w środę rano w Browarach, mieście w aglomeracji Kijowa, zginęli m.in. szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhenij Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Łubkowycz. Śmigłowiec rozbił się w pobliżu przedszkola.

– Nowym wiceministrem spraw wewnętrznych oraz p.o. szefa MSW Ukrainy został komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko – oznajmił premier kraju Denys Szmyhal. 

14.10

Ciała 17 osób, w tym 4 dzieci, odnaleziono w miejscu katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa – powiadomiła w środę (18.01) Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy.

Wcześniej mówiono o 18, a potem 16 ofiarach. Maszyna rozbiła się na terenie przedszkola, wywołując ogromny pożar.

– Odnaleziono 17 ofiar, w tym 4 dzieci oraz 9 osób, które były na pokładzie. Rannych zostało 25 osób, w tym 11 dzieci. Przewieziono je do szpitali – poinformowała DSNS.

08.25

W pobliżu przedszkola w Browarach w obwodzie kijowskim w środkowej Ukrainie rozbił się śmigłowiec. Wybuchł pożar, trwa ewakuacja – podał w środę (18.01) rano serwis Suspilne, opierając się na informacjach policji.

W katastrofie śmigłowca zginął szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, jego pierwszy zastępca Jewhenij Jenin i jeszcze jeden wiceminister spraw wewnętrznych Jurij Łubkowycz. W tragedii zginęło 16 osób, w tym dwoje dzieci – poinformował komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko.

„Na razie wiadomo o 16 ofiarach śmiertelnych, w tym dwojgu dzieci. Dziewięć osób znajdowało się na pokładzie helikoptera” – przekazał.

 

Maszyna upadła w Browarach, mieście w aglomeracji Kijowa, rozbijając się w pobliżu przedszkola. „22 osoby, w tym 10 dzieci, znajduje się w szpitalach” – napisał Kłymenko. 

CZYTAJ: Dowódcy armii USA i Ukrainy spotkali się w Polsce

Trzy wersje katastrofy śmigłowca, w tym „działania umyślne”

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozpatruje trzy wersje w związku z katastrofą śmigłowca, w której zginął w środę szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Jedna z nich to „działania umyślne dotyczące zniszczenia środka transportu”.

– Na razie rozpatrywanych jest kilka wersji tragedii, w tym: naruszenie zasad lotu, niesprawność techniczna śmigłowca, umyślne działania dotyczące zniszczenia środka transportu – głosi komunikat SBU na Telegramie. Poinformowano w nim, że SBU rozpoczęła badanie katastrofy. – Pracownicy SBU prowadzą działania operacyjno-śledcze, by ustalić wszystkie związki przyczynowo-skutkowe i szczegóły tragedii – czytamy w oświadczeniu.

Wcześniej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że polecił SBU i policji śledztwo w sprawie katastrofy. Prokuratura generalna oświadczyła, że rozpatruje „wszystkie możliwe wersje” wypadku.

Denys Monastyrski był urzędnikiem z pokolenia, które miało zmieniać Ukrainę

– Szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski, który zginął w katastrofie śmigłowca, reprezentował nowe pokolenie w polityce ukraińskiej. Nie miał wielkiego doświadczenia, nie był częścią starego systemu – podkreśla BBC, prezentując sylwetkę ministra

W wywiadzie dla „Washington Post” Monastyrski powiedział, że to właśnie on w nocy 24 lutego 2022 r. poinformował prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że wojska rosyjskie rozpoczęły liczne ataki na Ukrainę. – Monastyrski był młody – w chwili nominacji (w 2021 r.) miał 41 lat, miał kompetencje w sferze prawa (…), ale nigdy nie był częścią nie do końca zreformowanego systemu ochrony prawa Ukrainy i nie miał doświadczenia politycznego – podkreśla rosyjska redakcja BBC. Ocenia, że nominacja Monastyrskiego była „charakterystyczną decyzją kadrową” prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i można uważać, że w wizji państwa, jaką miał wówczas Zełenski, do takich ludzi należała przyszłość.

– W przeciwieństwie do swojego poprzednika Arsenija Awakowa, którego styl zakładał koncentrację władzy w jednych rękach, Monastyrski od pierwszego dnia na stanowisku (szefa MSW) przyznawał maksymalną autonomię podlegającym jego resortowi (służbom): straży granicznej, Służbie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, Gwardii Narodowej – zauważa BBC.

Zaznacza, że w odróżnieniu od Monastyrskiego jego zastępca Jewhenij Jenin, który również zginął w katastrofie, był urzędnikiem „nadzwyczaj doświadczonym”. Jenin ukończył akademię Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, ponad dziesięć lat poświęcił karierze dyplomatycznej, przez trzy lata był zastępcą prokuratora generalnego odpowiedzialnym za współpracę międzynarodową. Również jako zastępca Monastyrskiego w MSW Jenin zajmował się współpracą z resortami siłowymi innych państw.

– Szefowie MSW Ukrainy, w tym minister Monastyrski, którzy zginęli w katastrofie śmigłowca, byli bardzo ważni dla obronności państwa – oświadczył w środę (18.01) doradca prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak.

Zgodnie z informacją na stronie MSW Ukrainy Monastyrski, urodzony w Chmielnickim w zachodniej części Ukrainy, ukończył wydział prawa na tamtejszym uniwersytecie. Zdobył tytuł doktorski w dziedzinie prawa w 2009 roku. Brał udział w formowaniu Państwowego Biura Śledczego – agencji ścigania utworzonej przed kilkoma laty w celu zwalczania przestępstw urzędników wysokiego szczebla. W latach 2019-21 był deputowanym Rady Najwyższej – parlamentu Ukrainy.

PAP / RL / opr. AKos / ToMa

Fot. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Exit mobile version