W czwartek uroczystości pogrzebowe Benedykta XVI

mid epa10386966 2023 01 04 221038

W czwartek 5 stycznia w Watykanie o godzinie 9.30 rozpocznie się pogrzeb papieża seniora Benedykta XVI. Jako 265. papież w historii Kościoła katolickiego, stał na jego czele po śmierci Jana Pawła II, od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Był pierwszym biskupem rzymskim od XIII wieku, który dobrowolnie zrzekł się urzędu.

Decyzję o rezygnacji ogłosił 11 lutego 2013, podczas konsystorza. – Ustępuję dla dobra Kościoła – powiedział i wyjaśnił, że odchodzi w związku z zaawansowanym wiekiem i słabnącym zdrowiem.

Papież senior Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku o 9.34. Miał 95 lat.

CZYTAJ: Benedykt XVI we wspomnieniach. „Kochał Lublin i nasz katolicki uniwersytet”

Msza święta pogrzebowa rozpocznie się o godzinie 9.30 na placu św. Piotra. Liturgii będzie przewodniczył kardynał Giovanni Battista Re, dziekan Kolegium Kardynalskiego. Papież Franciszek wygłosi homilię i poprowadzi ryt ostatniego pożegnania, obejmujący pokropienie wodą święconą i okadzenie trumny z ciałem papieża seniora. Po mszy Benedykt XVI zostanie pochowany w Grotach Watykańskich, gdzie wcześniej spoczywali święci: Jan Paweł II i Jan XXIII.

CZYTAJ: Benedykt XVI nie żyje. Zmarł w wieku 95 lat

W pogrzebie wezmą udział polski prezydent i premier

W uroczystościach pogrzebowych Benedykta XVI weźmie udział prezydent Andrzej Duda. – Benedykt XVI odegrał wielką rolę w życiu Kościoła i katolików na całym świecie, w tym w Polsce – mówił prezydencki minister Jakub Kumoch.

CZYTAJ: Watykan potwierdza: Benedykt XVI będzie pochowany tam, gdzie był grób Jana Pawła II

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej mówił dziennikarzom w środę (04.01) przed wylotem do Rzymu, że Benedykt XVI – jako jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II i jego następca – to postać ważna dla wielu Polaków. – Był wielkim teologiem XX i XXI wieku, który dla całego pokolenia Polaków, całego pokolenia katolików, kojarzy się z mądrością Kościoła i głębią teologiczną – powiedział. Kumoch podkreślił, że prezydent ma olbrzymi szacunek dla dorobku teologicznego i intelektualnego Benedykta XVI. – Jest to postać, która odegrała wielką rolę w życiu Kościoła i katolików na całym świecie, w tym w Polsce – stwierdził prezydencki minister.

CZYTAJ: Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w pogrzebie Benedykta XVI

W skład polskiej delegacji, oprócz prezydenta, weszli także premier Mateusz Morawiecki oraz posłowie i senatorowie.

CZYTAJ: Prezydent Duda weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych Benedykta XVI

Benedykt XVI był jednym z najwybitniejszych współczesnych teologów

Przed wyborem na Stolicę Piotrową, kardynał Joseph Ratzinger – uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych teologów – pełnił funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. Należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II, w 1978 roku był jednym z głównych zwolenników wyboru Karola Wojtyły na papieża.

CZYTAJ: Watykan: Liturgia pogrzebu Benedykta XVI podobna jak po śmierci papieża, ale zmodyfikowana

19 kwietnia 2005 roku, w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach, kardynał Ratzinger został wybrany na papieża, i przyjął imię Benedykt XVI. W chwili wyboru był najstarszym papieżem od 275 lat, a także pierwszym Niemcem, który został biskupem Rzymu od 480 lat, po Hadrianie VI.

W czasie pontyfikatu Benedykt XVI odbył 24 podróże zagraniczne, odwiedzając 24 państwa. Jedną z najbardziej znaczących i komentowanych w świecie pielgrzymek była wizyta w Turcji w 2006 roku. Papież podpisał wspólną deklarację z ekumenicznym patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem I, dotyczącą kontynuowania dialogu, a także złożył wizytę w Błękitnym Meczecie w Stambule.

CZYTAJ: Benedykt XVI nie żyje. Zmarł w wieku 95 lat

Do rangi symbolu urosła wizyta Benedykta XVI na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau podczas pobytu w Polsce w 2006 roku. Papież w milczeniu przeszedł samotnie przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Spotkał się z byłymi więźniami obozu, rozmawiając z każdym z nich, a potem modlił się pod Pomnikiem Męczeństwa Narodów. W przemówieniu Benedykt XVI nawiązał do swojego niemieckiego pochodzenia i uznał, że ta wizyta była „jego obowiązkiem wobec prawdy tych, którzy tu cierpieli i wobec Boga”. W październiku 1988 roku, jeszcze przed wyborem na papieża, odwiedził Lublin. Otrzymał wówczas tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 

Swoją historyczną decyzję o rezygnacji z urzędu Benedykt XVI ogłosił kardynałom 11 lutego 2013 roku: – Rozważywszy po wielokroć rzecz w sumieniu przed Bogiem, zyskałem pewność, że z powodu podeszłego wieku moje siły nie są już wystarczające, aby w sposób należyty sprawować posługę Piotrową  – powiedział, ustępując. Wieść o tym obiegła i poruszyła cały świat. Kardynał Angelo Sodano powiedział, że było to „niczym grom z jasnego nieba”.

Papież senior mieszkał w watykańskim klasztorze Mater Ecclesiae. Rzadko pokazywał się publicznie. Uczestniczył między innymi w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII w 2014 roku.

W testamencie duchowym opublikowanym przez Stolicę Apostolską po śmierci Benedykta XVI, dziękował on Bogu za nieustanne wsparcie, szczególnie w trudnych momentach życia. Przestrzegł też wiernych, by nie dali się zwieść fałszywym teoriom naukowym, wymierzonym w wiarę.

RL / IAR / PAP

Fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI / POOL, infografika: Maciej Zieliński / PAP

Exit mobile version