Premier Morawiecki: Musimy wspólnie wesprzeć Ukrainę. Na odpowiedź Niemiec czekamy tydzień do dwóch

leopard 2023 01 24 181250

– Polska oficjalnie zwróciła się do Niemiec o zgodę na przekazanie Ukrainie swoich czołgów Leopard 2 i będzie czekać na odpowiedź tydzień do dwóch, ale jest zdecydowana zrobić to, niezależnie od tego, jaka ona będzie – powiedział we wtorek (24.01) w stacji BBC News premier Mateusz Morawiecki.

– Zwróciliśmy się do Niemiec o zgodę na wysłanie czołgów Leopard. Jesteśmy teraz także w procesie budowy – nazwijmy to- koalicji chętnych, czyli krajów chcących wesprzeć Ukrainę w tym krytycznym momencie – powiedział polski premier.

Podkreślił, że sprawa jest nagląca, bo Rosjanie – powołani do wojska na mocy ogłoszonej kilka miesięcy temu mobilizacji – przechodzą przeszkolenie pod kątem nowego ataku na Ukrainę. – To dlatego pilne działanie jest tak ważne i dlatego rozmawiamy z naszymi niemieckimi partnerami, by nie zwlekali, nie opóźniali, lecz podjęli śmiałą decyzję i dołączyli do krajów, które chcą wysłać nowoczesne czołgi, czołgi Leopard, na Ukrainę – mówił Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ: Minister obrony Niemiec: państwa partnerskie mogą rozpocząć szkolenie wojskowych z Ukrainy na Leopardach

„Zrobimy to, niezależnie jaka będzie decyzja”

Zapytany, co Polska zrobi jeśli nie otrzyma odpowiedzi, której oczekuje i jak długo będzie na nią czekać, Morawiecki odparł: – Zrobimy to, niezależnie od tego, jaka będzie decyzja, ale chcemy to zrobić zgodnie z procedurami, które są wymagane. Będziemy czekać przez następne kilka dni, jeden-dwa tygodnie, na oficjalną odpowiedź.

CZYTAJ: Premier o przekazaniu Leopardów Ukrainie: nie wyobrażam sobie, żeby Niemcy nie udzieliły zgody

Dodał, że ma nadzieję, iż ta odpowiedź nadejdzie tak szybko, jak to możliwe, a także, że pozostaje w kontakcie z premierami i prezydentami innych krajów UE oraz NATO w sprawie tego, by pomóc Ukrainie natychmiast. – Ukraina nie może sobie pozwolić na to, że zostanie pozostawiona przez kraje Unii Europejskiej. Musimy wspólnie wesprzeć Ukrainę, ponieważ to, co się tam dzieje, jest bardzo poważną sprawą – wyjaśnił.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że Niemcy, kupując rosyjski gaz, handlując z Rosją, odegrały kluczową rolę w tym, że Rosja mogła zgromadzić fundusze na tę wojnę. – Teraz szczególna odpowiedzialność spoczywa na niemieckich barkach i oczekujemy ich wkładu, oczekujemy szybkich decyzji, oczekujemy więcej otwartości na ukraińskie potrzeby – podkreślił szef polskiego rządu, wskazując, że w związku ze spodziewaną nową rosyjską ofensywą trzeba podjąć działania.

Niemiecko ministerstwo: wpłynął wniosek z Polski w sprawie Leopardów

Wpłynął wniosek z Polski w sprawie przekazanie Ukrainie niemieckich czołgów Leopard 2. – Rozpoczęto niezbędne uzgodnienia i procedury”, które „trwają i są prowadzone z niezbędną pilnością – poinformowało we wtorek PAP niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu. Rzeczniczka ministerstwa zwrócił też uwagę, że „zgoda musi być formalnie udzielona przez BMVg (Ministerstwo Obrony Niemiec)”, ponieważ chodzi „Länderabgabe” (oddanie sprzętu przez kraj użytkujący, w takim przypadku zgodę krajowi wnioskującymi wydaje niemiecki MON w uzgodnieniu z innymi ministerstwami – PAP).

– Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Apeluję do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami – chodzi o bezpieczeństwo całej Europy – mówił we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.

Ponieważ Leopardy są produkowane przez Niemcy, wymagana jest zgoda tego kraju na przekazanie ich innemu państwu, niewchodzącemu w skład NATO.

W piątek (20.01) w amerykańskiej bazie w Ramstein odbyło się spotkanie grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy. Nie przyniosło ono jednak rozstrzygnięcia w postaci zgody Niemiec na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard 2, o co od dawna zabiega Ukraina i na co coraz mocniej naciska wiele państw m.in. Polska. W niedzielę szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock powiedziała, że na razie pytanie ze strony Polski w sprawie Leopardów nie zostało zadane, ale gdyby padło, Niemcy nie stanęłyby na przeszkodzie.

We wtorek rzecznik niemieckiego rządu potwierdził, że polski wniosek wpłynął i że niemiecki rząd zamierza go szybko rozpatrzyć. Również we wtorek minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapewnił o zgodzie Niemiec na szkolenia żołnierzy z Ukrainy na czołgach Leopard. – Nie stoimy na drodze do tego  – powiedział Pistorius w Berlinie na konferencji prasowej, którą zorganizował razem z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Niemiecki koncern Rheinmetall: moglibyśmy przekazać Ukrainie 139 Leopardów

Niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall jest w stanie dostarczyć Ukrainie w sumie 139 czołgów Leopard typu 1 i 2. Producent z Düsseldorfu zastrzegł jednak, że niektóre z nich musiałyby najpierw zostać przywrócone do używalności, co może potrwać kilkanaście miesięcy.

Obecnie koncern Rheinmetall przygotowuje 22 Leopardy 2A4, które zimą mogłyby zostać bezpośrednio przekazane Ukrainie. – Remont konserwacyjny tych czołgów zajmie niespełna rok – poinformował jeden z rzeczników nadreńskiej firmy.
Nieco wcześniej szef zarządu koncernu Rheinmetall powiedział tygodnikowi „Stern”, że szybsza finalizacja renowacji tych pojazdów jest mało prawdopodobna. – Niektóre z nich stały ponad 10 lat z otwartym włazem, a wewnątrz są porośnięte pleśnią – przyznał Armin Papperger.

Lepiej przebiega remont 29 czołgów Leopard 2, które mają trafić do państw wschodniej flanki NATO w ramach tak zwanej „wymiany okrężnej”. Najpóźniej wiosną mają zostać przywrócone do używalności. Już w kwietniu 2022 roku roku firma Rheinmetall złożyła wniosek do rządu Olafa Scholza o dostawę 88 czołgów Leopard 1A5, który do dziś nie został rozpatrzony. W sumie chodzi więc o 139 wozów.

RL / PAP / IAR / opr. ToMa

Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

Exit mobile version