Pożyczka na ocieplenie domu w Lublinie. Na czym polega?

glowne 1z2 2023 01 03 085724

Horrendalnie wysokie koszty ogrzewania domu w Lublinie i innych miastach przekładają się na rosnące zainteresowanie usługami ocieplania nieruchomości. Jak sfinansować takie przedsięwzięcie? W celu zrealizowania inwestycji można sięgnąć po specjalne pożyczki i kredyty na ocieplenie i termomodernizację, o których więcej piszemy w poniższym artykule.

Termomodernizacja – droga, ale opłacalna

Rekordowe ceny węgla, gazu, prądu i oleju opałowego sprawiają, że właściciele i osoby zarządzające nieruchomościami przeglądają każdą wydaną na ogrzewanie złotówkę. Gdy koszty opału i paliw stałych rosną do niebotycznych poziomów, warto zrobić, co się da, żeby obniżyć ich zużycie. Jednym ze skutecznych sposobów, które pozwalają na osiągnięcie tego celu, jest termomodernizacja i docieplenie budynku. Prawidłowe wykonanie tych czynności przekłada się na efektywniejsze utrzymanie ciepła we wnętrzach, a tym samym na ograniczenie zużycia energii potrzebnej do ogrzania.

Docieplenie i termoizolacja to jednak kosztowne inwestycje, na które może Cię po prostu nie stać, tymczasem zwlekanie z ich realizacją oznacza ponoszenie wysokich kosztów ogrzewania. Warto więc w miarę możliwości jak najszybciej zrealizować planowane przedsięwzięcie, a w razie braków odpowiednich środków sięgnąć po zewnętrzne finansowanie. Zamiast zaciągać standardowe pożyczki albo chwilówki (więcej na ich temat na stronie https://sowafinansowa.pl/artykuly/chwilowka-24-7/) lepiej rozważyć preferencyjne oferty dostępne na atrakcyjnych warunkach.

Kredyt i premia termomodernizacyjna

Zarówno kredyty, jak i pożyczki na docieplenie, termomodernizacyjne czy ekologiczne, bo tak również się nazywają tego rodzaju produkty, udzielane są wyłącznie przez banki. Można je znaleźć w większości najpopularniejszych placówek w Polsce, które oferują je na preferencyjnych warunkach w porównaniu ze standardowymi pożyczkami i kredytami gotówkowymi. Co więcej, finansowania ocieplenia i termomodernizacji budynków jest objęte dotacjami ze Skarbu Państwa pochodzącymi z Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Preferencyjne warunki oznaczają obniżone oprocentowanie, które w przypadku omawianych produktów jest o kilka punktów procentowych niższe niż w przypadku standardowych ofert kredytów gotówkowych. To jednak nie wszystko, ponieważ dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z tzw. premii termomodernizacyjnej, która polega na spłacie części zaciągniętego kredytu ze środków ze Skarbu Państwa. Może ona obejmować co najwyżej 20% zainwestowanej sumy pochodzącej z kredytu, ale nie więcej niż 16% łącznych kosztów poniesionych na realizację przedsięwzięcia. W przypadku założenia dodatkowo paneli fotowoltaicznych premia może wzrosnąć do 21% wszystkich wydatków.

Procedury i formalności

Co ważne, premia modernizacyjna jest niezależnie od kredytu, tzn. można z niej skorzystać, ale nie trzeba. Wymaga ona dodatkowych formalności – kluczowym warunkiem, który trzeba spełnić, żeby ją otrzymać, jest przeprowadzenie audytu energetycznego i przedstawienie dokumentu potwierdzającego ten fakt. Dopiero po jego akceptacji wniosek przechodzi weryfikację, a premia termomodernizacyjna może zostać udzielona.

Jeśli chodzi o procedury kredytowe, przebiegają one w standardowy sposób, tzn. należy złożyć wniosek w banku, przejść weryfikację obejmującą m.in. sprawdzenie zdolności kredytowej i wysokości osiąganych dochodów oraz podpisać wymagane umowy. Jeżeli zaś nie uda Ci się przejść zostać pozytywnie zweryfikowanym, a mimo to chcesz pożyczyć pieniądze, sprawdź oferty pożyczek dostępnych w serwisie https://sowafinansowa.pl/.

Artykuł sponsorowany

Exit mobile version