Oddadzą hołd bohaterom powstania styczniowego

pm powstanie009 2023 01 20 093215

2018-01-21T12:59:43:06 , Fot. Piotr Michalski Powstanie Styczniowe w Muzeum Wsi Lubelskiej .

Wydarzenia związane ze 160. rocznicą wybuchu powstania styczniowego odbędą się w piątek (20.01) w powiecie łęczyńskim i w Lublinie.

Obchody w powiecie łęczyńskim

Uroczystości upamiętniające 160. rocznicę tego zrywu niepodległościowego odbędą się przy mogiłach powstańców styczniowych w Kijanach i Spiczynie w powiecie łęczyńskim. Spotkanie rozpocznie się przy mogile Powstańców oddziału Bogdanowicza na cmentarzu parafialnym w Kijanach o 17.00. Następnie uroczystości przeniosą się do Spiczyna, gdzie przy pomniku Powstańców Styczniowych nastąpi złożenie kwiatów i salwa honorowa. Na zakończenie miłośnicy historii lokalnej będą się mogli spotkać z Piotrem Winiarskim w siedzibie Stowarzyszenia Chorągiew Zamku w Zawieprzycach w Kijanach.

„Oddaj hołd weteranom Powstania 1863 r.” 

Sześć mogił weteranów powstania styczniowego na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie  odwiedzą uczestnicy spaceru organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Uczestnicy odwiedzą groby powstańców styczniowych,  których remonty zostały sfinansowane przez IPN w latach 2020-2022.

Pierwszy, który znalazł się na szlaku, to grób Karola Millera, który walczył w randze porucznika w oddziałach Wierzbickiego i Borelowskiego. Brał udział m.in. w bitwach pod  Żyrzynem  i Panasówką. Po powstaniu ukrywał się w Lublinie.

CZYTAJ: Łączy trzy wyznania. Lubelski cmentarz w niezwyczajnym przewodniku [ZDJĘCIA]

Następnie uczestnicy przejdą na grób Seweryna Liniewskiego – weterana powstania listopadowego oraz styczniowego. Służył on w Gwardii Narodowej w Lublinie. Brał udział w wojnie polsko-rosyjskiej 1830-31. Walczył wówczas w 2. Pułku Krakusów Lubelskich, gdzie dosłużył się stopnia podoficerskiego. Pod koniec życia spisał pamiętniki, które stały się cennym materiałem historycznym do dziejów obu powstań na Lubelszczyźnie.

Na szlaku spaceru IPN  znalazły się także mogiły Andrzeja Kondrackiego, Leona Stadnickiego, Zenona Kuleszy oraz Adolfa Pomaskiego. 

Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Oddaj hołd weteranom Powstania 1863 r.”. Zbiórka przy wejściu głównym na cmentarz od ulicy Lipowej  o godzinie 10.00.

Powstanie styczniowe wybuchło w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. Było największym oraz najdłuższym polskim zrywem narodowym. Szacuje się, że wzięło w nim udział około 200 tys. Polaków.

Główne obchody 160 rocznicy wybuchu powstania styczniowego odbędą się w Lublinie w niedzielę 22 stycznia.

RyK / ZAlew / opr. ToMa

Fot. archiwum

 

Exit mobile version