Lubelskie uczci pamięć bohaterów powstania styczniowego [ZDJĘCIA]

kopijnik 2023 01 22 085523

22 stycznia przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji w wielu miastach naszego regionu odbędą się uroczystości.

Zwierzyniec

W 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego Zwierzyniec odda hołd poległym powstańcom. – Co roku spotykamy się w kościółku „na wodzie” – mówi burmistrz Zwierzyńca, Urszula Kolman. – W 1863 roku urzędnicy Ordynacji Zamojskiej, leśniczowie, ludzie pochodzący z okolic Zwierzyńca spotkali się tu, by się pomodlić, przyjąć błogosławieństwo i wyruszyć do boju. Mamy też bardzo bliskie związki z Węgrami. W Zwierzyńcu zmarł – z okrzykiem na ustach „Niech żyje Polska” – w wyniku ran odniesionych w bitwie pod Panasówką major Edward Nyáry.

CZYTAJ: 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Obchody w Lublinie

Wydarzenie rozpocznie się mszą świętą o godz. 15.00. Następnie pod pomnikiem powstańców poległych w bitwie z Rosjanami pod Panasówką i obeliskiem poświęconym pamięci majora Edward Nyárego (zwanym kopijnikiem) zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. W uroczystościach zapowiedziała swój udział ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács.

Główne obchody rocznicowe upamiętniające powstanie styczniowe odbędą się 2 i 3 września na Wzgórzu Polak w Panasówce, a 7 września w Zwierzyńcu.

Tomaszów Lubelski

Również Tomaszów Lubelski upamiętni 160. rocznicę powstania styczniowego. – Uroczystości zaplanowano w dniach 22 stycznia i 5 lutego.

– Dziś (22.01) przed starostwem powiatowym otworzymy wystawę poświęconą tematyce powstania styczniowego – mówi historyk, poseł na Sejm RP, Tomasz Zieliński. – Wystawa będzie dostępna przez ponad miesiąc. Tomaszów Lubelski w czasie powstania został niezwykle doświadczony. 5 lutego 1863 roku oddziały Kozaków pod dowództwem pułkownika Emanowa z Zamościa dokonały masakry mieszkańców miasta. To była tak zwany „krwawy dzień w Tomaszowie Ordynackim”. Zginęło kilkanaście osób, miasto zostało zniszczone, wielu mieszkańców uciekło z Tomaszowa przed bestialstwem rosyjskiego żołnierza, który czuł się tutaj jak okupant.

Otwarcie wystawy przy skwerze Ojców Niepodległości odbędzie się o godz. 11.00. Następnie w kościele. św. Józefa (ul. Paderewskiego) zostanie odprawiona  msza św. w intencji ojczyzny i powstańców styczniowych.

Kodeń

Uroczyste obchody odbędą się także w Kodniu w powiecie bialskim. Bitwa kodeńska stanowiła największy sukces pierwszej nocy powstania styczniowego. Z 22 na 23 stycznia 1863 roku 250-osobowy oddział powstańczy złożony głównie z drobnej szlachty podlaskiej rozgromił rosyjski oddział artylerii biorąc do niewoli 80 żołnierzy.

Obchody upamiętniające te wydarzenia rozpoczną się o godzinie 15.00 mszą świętą w intencji ojczyzny i powstańców. Po niej zostanie zaprezentowana inscenizacja zwycięskiej bitwy o Kodeń, czyli ataku powstańców na rosyjski garnizon.

Kazimierz Dolny

Na wzgórzu cmentarnym w Kazimierzu Dolnym zostanie otwarta wystawa poświęcona powstańcom styczniowym, którzy walczyli w rejonie miasta. Projekt zakłada upamiętnienie działań powstańczych oddziału Leona Frankowskiego i całego garnizonu pod dowództwem Antoniego Zdanowicza. To oni walczyli z armią rosyjską w rejonie miasta.

Otwarcie wystawy poprzedzi w południe msza święta z prelekcją i akompaniamentem najstarszych organów. Wernisaż zaplanowano na godzinę 13.30.

Dęblin

Powstańcze dzieje dawnej ziemi stężyckiej przybliży wystawa prezentowana w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To ekspozycja przygotowana w ramach 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Na wystawie będzie można zobaczyć między innymi przykłady broni wykorzystywanej przez powstańców oraz reprodukcje grafik przedstawiających sceny z powstania styczniowego. Ekspozycja powstała dzięki współpracy ze stężyckim regionalistą Jarosławem Frąckiewiczem oraz Krzysztofem Karbowskim – prezesem dęblińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Podczas wernisażu zaplanowano prelekcję Sylwii Kostyry z Instytutu Pamięci Narodowej na temat upamiętniania miejsc pochówku weteranów powstania styczniowego na terenie Lubelszczyzny. Otwarcie wystawy zaplanowano w dęblińskim muzeum o 13.30.

Podczas powstania doszło do ponad tysiąca starć z wojskami carskimi. Po stronie polskiej walczyło łącznie ok. 200 tys. osób pragnących niepodległości kraju. Lubelszczyzna była jednym z najbardziej aktywnych powstańczych regionów w Polsce.

AP / FiKar / ŁuG

Fot. AP / nadesłane

Exit mobile version