Ks. prof. Witczyk z KUL: chrześcijanin powinien mieć Pismo Święte i je znać

pexels tara winstead 8383461 2023 01 19 223507

– Chrześcijanin powinien mieć Pismo Święte w zasięgu ręki, podjąć jego systematyczną lekturę, biorąc na serio zawarte w nim napomnienia – mówi ks. prof. Henryk Witczyk, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II z okazji przypadającej 22 stycznia Niedzieli Słowa Bożego.

Zgodnie z motu proprio papieża Franciszka „Aperuit illis” w kościele katolickim w III niedzielę okresu zwykłego obchodzony jest Niedziela Słowa Bożego. W tym roku przypada ona na 22 stycznia.

Ustanawiając Niedzielę Słowa Bożego, papież zachęcił, aby na początku liturgii dokonał się ryt intronizacji Świętej Księgi. – Odczytywane i głoszone w Kościele Pismo Święte zawiera Słowo – Objawienie, które od Boga (i od Chrystusa) pochodzi – a jest skierowane do Kościoła, a przez niego do ludzi dobrej woli – mówi ks. prof. Henryk Witczyk.

CZYTAJ: Łączy trzy wyznania. Lubelski cmentarz w niezwyczajnym przewodniku [ZDJĘCIA]

Biblista zwrócił uwagę, że „zmartwychwstały Jezus nie przestaje dzielić się Słowem i chlebem we wspólnocie wierzących dzisiaj”. – W tym celu musimy wejść w bliską relację z Pismem Świętym, w przeciwnym razie nasze serce pozostanie zimne, a oczy zamknięte, dotknięte niezliczonymi formami ślepoty – stwierdza ks. prof. Witczyk.

Zaznaczył, że chrześcijanin powinien mieć Pismo Święte w zasięgu ręki i podjąć jego systematyczną lekturę. Zachęcił, aby pozwolić się prowadzić słowom zawartym w Biblii, „biorąc na serio zawarte w niej napomnienia”. „Można także modlić się jej słowami” – wskazał.

– Trzeba się nim zachwycić. Trzeba je po prostu na serio pokochać! Tak, pokochać żywą Osobę, która jest w nim obecna jak w tabernakulum – podkreśla ks. prof. Witczyk.

Za papieżem Benedyktem XVI biblista zwrócił uwagę, że „Pismo Święte można zrozumieć tylko wtedy, kiedy się nim żyje”. Trzeba wsłuchiwać się w tych, którzy naprawdę żyli słowem Bożym”.

Dzieło Biblijne proponuje w każdej diecezji szkoły biblijne, kręgi biblijne, spotkania modlitewno-kontemplacyjno-adoracyjne lectio divina. Nowoczesną formą studiowania fragmentów Pisma Świętego na niedzielną Eucharystię jest aplikacja „Dzieło Biblijne” na bieżąco tworzona przez kilkunastu biblistów polskich w środowisku naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

RL / PAP / opr. DomKla

Fot. pexels.com

 

Exit mobile version