Jakie meble indyjskie sprawdzą się najlepiej w małym mieszkaniu?

glowne 2023 01 14 122320

Meble kolonialne w niczym nie przypominają delikatnych szaf, komód czy stołów produkowanych masowo przez sklepy sieciowe. W przeciwieństwie do nich te pierwsze już na pierwszy rzut oka zachwycają solidnym wykonaniem i trwałością – ich masywna forma nie wzbudza wątpliwości co do tego, że posłużą one swojemu właścicielowi przez długie lata. Czy meble kolonialne są dobrym wyborem do małych mieszkań? Czy może urządzając niewielki metraż, lepiej z nich zrezygnować? Przekonajmy się!

Czym cechują się meble kolonialne?

Meble kolonialne to mieszanka wiktoriańskiej klasyki i odrobiny sztuki orientalnej. Ich wygląd wynika z ich historii. Europejczycy podbijający odległe, egzotyczne kraje tęsknili za swoimi praktycznymi meblami, które jednak ciężko znosiły dalekie podróże statkiem. Zaczęli zlecać wiec produkcję mebli lokalnym rzemieślnikom. Ci nieświadomie stworzyli nowy styl aranżacyjny, nie tylko wybierając do produkcji mebli rodzime, egzotyczne gatunki drewna, ale też zdobiąc je tradycyjnymi wzorami. 

Współczesne meble kolonialne, podobnie jak ich poprzednicy, wykonywane są z ciemnych, ciekawych, egzotycznych gatunków drewna. Mają ciężką, solidną formę. Czasami można zauważyć na nich ozdobne, orientalne wzory, jednak równie popularne są meble w dość minimalistycznym stylu. Wielu producentów łączy egzotyczne drewno i naturalne skóry ze stalowymi dodatkami czy szkłem, by dany mebel zyskał nieco „loftowego” pazura. Czy jednak biorąc pod uwagę ciężar mebli kolonialnych, zarówno fizyczny, jak i wizualny, są one dobrym pomysłem do niewielkiego mieszkania?

Meble kolonialne do niewielkiego mieszkania, czyli strzał w dziesiątkę

Już sama ponadprzeciętna trwałość mebli kolonialnych przesądza o tym, że to właśnie one są najlepszym wyborem do kawalerki, małego salonu, czy niedużego gabinetu. Niestety na małych metrażach meble stają się bardziej podatne na przypadkowe uderzenia, zarysowania czy inne uszkodzenia. Solidne kolonialne biurko, szafa czy stół cierpliwie zniosą rodzinną krzątaninę na małej przestrzeni, nie tracąc swojego pierwotnego uroku nawet po latach.

Czy „ciężar” mebli kolonialnych nie zdominuje niewielkiego pokoju? W tym wypadku meble kolonialne nie różnią się od innych mebli – wystarczy zachować równowagę przy aranżowaniu całej powierzchni, by uzyskać wymarzony efekt. 

Dobrze przemyśl wybór mebli

Jeśli już zdecydujesz się na zakup mebli kolonialnych, poszukaj sklepu, który specjalizuje się w tym stylu. Jak mówi specjalista z Indian Meble: „Klienci odwiedzający sklep z meblami kolonialnymi oferujący duży asortyment, są często w szoku, jak wiele możliwości oferuje ten styl. Właściciele małych mieszkań, by nieco odciążyć przestrzeń wokół siebie, zazwyczaj wybierają lżejsze optycznie szafy, komody czy kredensy z ażurowymi zdobieniami lub stawiają na meble bielone bądź posiadające jeden wyraźny kolorystyczny akcent. Popularne wśród nich są też produkty w minimalistycznych, loftowych formach, jednak mocno nawiązujące do stylu kolonialnego”.

Pamiętaj, by przy projektowaniu swoich wnętrz zadbać o równowagę: zdobne meble będą dobrze prezentowały się w stonowanym otoczeniu, a przy prostszych formach, możesz poszaleć z kolonialnymi dekoracjami, wzorzystymi dywanami, orientalnymi panelami czy nawet klimatycznym parawanem. Meble kolonialne doskonale komponują się też z tymi w klasycznym stylu. Jeśli więc stwierdzisz, że zbyt dużo orientalnych wzorów i kolorów przytłoczy daną przestrzeń, zawsze możesz dodać jej równowagi, tworząc zestawy z mebli kolonialnych oraz klasycznych. 

Źródło: https://www.indianmeble.pl/

Artykuł sponsorowany

 

Exit mobile version