Bezpieczeństwo w ruchu drogowym i kolejowym. Puławscy uczniowie stworzyli makietę miasta

20230112 085616 2023 01 12 191833

Zbudowali makietę miasta, by edukować siebie i innych na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolejowym – ponad trzy tygodnie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Puławach wspólnie z rodzicami i nauczycielami przygotowywali swoje dzieło. Praca powstała na Ogólnopolski Konkurs „Kolejowe ABC”.

– To było bardzo duże wyzwanie – przyznają twórcy makiety, czwartoklasiści z puławskiej „dziewiątki”: – Tworzyliśmy tory, różne drzewa, mosty, place zabaw, szkoły, drogi, sklepy, całą szkołę i miasto Puławy. Pracowaliśmy 3 tygodnie, codziennie zostawaliśmy po lekcjach i dokańczaliśmy po kawałku.

CZYTAJ: Upomnienia i mandaty dla rodziców. Puławscy policjanci dbają o bezpieczeństwo dzieci

– Znamy statystyki, które są zatrważające – mówi Kamila Brodzik, pedagog w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Puławach, wychowawca klasy IV b, która przygotowała makietę „Bądź bezpieczny nie tylko na torach”, która ma ponad 2 metry długości i metr szerokości. Makieta przedstawia miasteczko – piękne, kolorowe, gdzie jest dużo zieleni, placów zabaw. Jest peron, są tory kolejowe. Makieta przedstawia bezpieczeństwo w mieście.

CZYTAJ: „Bezpieczny przejazd”. Policjanci razem z SOK kontrolowali przejazdy kolejowe

– Przed młodymi ludźmi jest szczególna rola, dlatego że chodzi o bezpieczeństwo nie tylko ich, ale także starszego rodzeństwa, które być może już wkrótce zrobi prawo jazdy, a również ich rodziców i uczulania ich na to, by zachowywali się w sposób odpowiedzialny – mówi komisarz Ewa Rejn-Kozak, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Puławach.  – Prowadzimy cykliczne akcje „Bezpieczny przejazd”. Zwracamy uwagę na to, jak niebezpiecznym zachowaniem może być na przykład niezareagowanie na sygnalizację świetlną, wjechanie już po opuszczeniu się zapór. Taki wypadek na terenie powiatu mieliśmy w ubiegłym roku w miejscowości Skoki. Ten wypadek zakończył się dla uczestnika w szpitalu, odbił się też szerokim echem.

CZYTAJ: Wypadek na przejeździe kolejowym. Kierowca zignorował opuszczone rogatki [WIDEO]

– Bardzo cenimy sobie współpracę z takimi instytucjami – mówi Zbigniew Śliwiński, dyrektor Puławskiego Ośrodka Kultury „Dom Chemika”. –  Makieta nie tylko jest wizualnie piękna, ale również i w poczuciu edukacyjnym bardzo wychowawcza. Podoba mi się piękna symetria drzew obsypana kamykami, ułożonymi precyzyjnie, zgodnie z tym, jak natura nam pokazuje.

– Zaczęliśmy od torów, czyli od zapałek – mówi Marzena Szymczak, nauczycielka plastyki i języka niemieckiego. – Następnie pomogli nam rodzice – drukowaliśmy gotowe okleiny na pociągi. Z kartonów stworzyliśmy naszą szkołę z kodem QR, więc jeśli ktoś będzie miał okazję obejrzeć makietę, można zeskanować kod i od razu dostać się do naszej szkoły.

CZYTAJ: „Lekceważenie przepisów to skracanie sobie drogi do śmierci”. Ruszyła akcja „Bezpieczny Przejazd”

– Padł pomysł, żeby zaangażować rodziców – mówi Paweł Nocek, tata Zuzi, uczennicy klasy IV b. –  Długo nie trzeba było nas namawiać. Rodzice się skrzyknęli, zaczęli się wymieniać pomysłami. Wszyscy rodzice, którzy mieli tylko chwilę wolnego czasu, siedzieli po nocach. My robiliśmy krzaki ozdobne.

– Sama jestem mamą dwójki dzieci i im więcej będziemy o tym mówić, tym lepiej – mówi Kamila Brodzik. – Widzę, jak dzieci chodzą po ulicy. Spuszczona głowa, kaptur na głowie, słuchawki w uszach. Stąd tyle wypadków na przejściach.

– Często poprzez taką zabawę można zdziałać więcej niż poprzez nudne pogadanki czy filmy – mówi Paweł Nocek. – Przez zabawę dzieci poznają wiele zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. I naprawdę to zapamiętują, bo widać, że to zostaje w ich głowach.

Dzieło młodych artystów można oglądać w holu Puławskiego Ośrodka Kultury.

ŁuG/ opr. DySzcz

Fot. Łukasz Grabczak

Exit mobile version