Andrzej Duda na konferencji Trójkąta Lubelskiego: Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard

325133530 478247904481280 6779449358700132686 n 2023 01 11 153559

– Polska podjęła decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard, które zostaną przekazane w ramach budowania koalicji międzynarodowej w tej sprawie – oświadczył w środę we Lwowie (11.01) prezydent Andrzej Duda.

– Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne. Ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa – powiedział prezydent Duda na konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą po szczycie Trójkąta Lubelskiego.

– I my w ramach tej koalicji międzynarodowej podjęliśmy decyzję o „włożeniu” pierwszego pakietu czołgowego, kompanii czołgów Leopard, która – mam nadzieję – w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych (czołgów), które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. Taka decyzja w Polsce już jest – dodał polski prezydent.

CZYTAJ: Prezydenci Polski, Litwy i i Ukrainy podpisali Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego [WIDEO]

Prezydent Zełenski powiedział, że Ukraina oczekuje „wspólnej decyzji” państw, które rozważają przekazanie czołgów. Jak stwierdził, jeden kraj nie może zapewnić takiej liczby tych pojazdów pancernych, jaka zapewniłaby Ukrainie zwycięstwo.

CZYTAJ: Ukraińcy dziękują polskiemu prezydentowi. Andrzej Duda na billboardach w Irpieniu

Prezydent Duda uznał, że „powstrzymanie wojny w Ukrainie to jedno z największych wyzwań dla wolnego świata”, do jakich doszło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Zaapelował do dalszej pomocy dla Ukrainy ze strony światowych rządów. Podkreślił, że Polska była „pierwszym państwem, które udzieliło Ukrainie spektakularnej pomocy w obliczu rosyjskiej agresji”. Andrzej Duda wymienił wśród sprzętu przekazanego Ukraińcom od początku rosyjskiej inwazji: czołgi, amunicję, karabinki Grot, armatohaubice Krab.

Zełenski: dziękuję narodowi polskiemu i litewskiemu za wsparcie militarne i przyjęcie uchodźców

– Chcę podziękować Litwinom i Polakom za przyjęcie uchodźców, wsparcie militarne i gotowość do stania po naszej stronie, aż do zwycięstwa. Ukraińcy będą pamiętać o tej pomocy przez wiele lat – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów państw Trójkąta Lubelskiego.

– Jestem wdzięczny narodowi polskiemu i litewskiemu za gotowość do stania przy naszym boku w drodze do zwycięstwa – powiedział Zełenski. Zaznaczył, że wsparcie militarne Polski i Litwy udowadnia, że kraje te są partnerami i przyjaciółmi Ukrainy. Podkreślił również wdzięczność narodu ukraińskiego za przyjęcie ukraińskich uchodźców wojennych.

Należy przywrócić integralność terytorialną Ukrainy

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda powiedział w środę na konferencji Trójkąta Lubelskiego, że jego kraj przekaże Ukrainie m.in. amunicję, zabiega też o wsparcie planów Kijowa dotyczących akcesji do Unii Europejskiej. Podkreślił, że należy przywrócić integralność terytorialną Ukrainy. Nauseda dodał, że sprawcy zbrodni wojennych będą musieli stanąć przed sądem, a wsparcie dla Kijowa musi być szersze, zaś zwycięstwo w tej wojnie – jak najszybsze.

Litewski prezydent dodał, że sprawa członkostwa Ukrainy w UE musi się znaleźć na agendzie Rady UE.

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała wcześniej, że przywódcy Polski, Ukrainy i Litwy podpisali we Lwowie Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego.

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 r. w Lublinie, a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej tych państw oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.

RL / PAP / opr. ToMa

Fot. Jakub Szymczuk / Kancelaria Prezydenta RP

Exit mobile version