24.01.2023 Aktualności Radia Lublin

3a5ae0484 2023 01 24 222919

11 miesięcy temu Rosja rozpoczęła w Ukrainie wojnę na pełną skalę. Zapoczątkowana w lutym 2014 roku początkowo miała postać wojny hybrydowej. Od jesieni 2021 roku konflikt zaczął eskalować, przeradzając się 24 lutego 2022 roku w otwartą wojnę, w której Rosja rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę inwazję na Ukrainę. Tego dnia, o godzinie 3:45, rosyjska telewizja wyemitowała wystąpienie Władimira Putina, który poinformował, że Rosja rozpoczyna „specjalną operację militarną”. Od tamtej pory w województwie lubelskim, rozpoczęła się pomoc na szeroką skalę, zarówno uchodźcom z Ukrainy, jak i tam na miejscu, w samej Ukrainie.

CZYTAJ: Wojna w Ukrainie. Ogromne lubelskie wsparcie dla uchodźców i mieszkańców bombardowanych regionów

– Tegoroczna epidemia grypy hamuje – przyznają zgodnie epidemiolodzy i lekarze rodzinni. Pacjentów zakażonych grypą jest coraz mniej w przychodniach i na oddziałach zakaźnych. Nie zmieniło się tylko jedno – lekarze nadal apelują o szczepienia. 

CZYTAJ: Epidemia grypy zwalnia. Jednak lekarze wciąż apelują o szczepienia

Powiat bialski walczy z wykluczeniem komunikacyjnym. Od początku 2023 roku zorganizował siedem dodatkowych połączeń busów transportu publicznego. Jak sprawdza się to w praktyce? 

CZYTAJ: 7 nowych linii. Powiat walczy z wykluczeniem komunikacyjnym

W 2022 roku deweloperzy w całym kraju oddali do użytku rekordową liczbę mieszkań. Ale to koniec dobrych informacji, bo także w 2022 nastąpił spadek nowych inwestycji, co będzie miało konsekwencje dla branży – także w Lublinie. Jakie są tego powody?

CZYTAJ: Mieszkaniowy rekord za nami. Co przyniesie nam 2023 rok?

Bezpłatne konsultacje psychologa, pedagoga, logopedy i fizjoterapeuty prowadzi podczas ferii puławskie Centrum Terapii i Diagnozy „Inicjatywa”. To placówka, która wspiera między innymi dzieci ze spektrum autyzmu.

CZYTAJ: Puławska „Inicjatywa” wspiera dzieci. Bezpłatne konsultacje specjalistów w czasie ferii

Kometa o prawie kilometrowej średnicy zbliża się do Ziemi, stając się coraz jaśniejszym punktem na niebie. Oznaczona jako C/2022 E3 to tzw. kometa długookresowa co oznacza, że jej obserwacja możliwa jest raz w życiu. 

CZYTAJ: Kometa zbliża się do Ziemi. Będzie ją można zobaczyć tylko raz w życiu

Program prowadziła Marzena Lewandowska.

Fot. archiwum

Exit mobile version