25.01.2023 Informator kulturalny

pexels steve johnson 1509534 2023 01 25 085903

Spotkanie o Ośrodku Brama Grodzka Teatr NN

Miasto, gdzie mądrość i bogactwo, Tora i zrozumienie, handel i wiara są zjednoczone. Tak o miejscowość Brody opisywał przed laty Nachman Krochmal filozof, historyk, jeden z twórców judaistyki, czołowy przedstawiciel haskali w Europie wschodniej. Żydzi pojawili się w Brodach wraz z przejęciem miasta przez hetmana Koniecpolskiego. Wraz z nimi przybyli także Ormianie. W XIX wieku Żydzi stanowili 88% mieszkańców miasta. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza na spotkanie poświęcone miejscowości Brody. 

Podczas spotkanie zaprezentowane zostaną dwa autobiograficzne tomy autorstwa dawnych mieszkańców Brodów. W spotkaniu udział wezmą redaktorki tomów: dr Maria Antosik-Piela (UW) i dr Agata Rybińska (UMCS).

Początek o 18.00 przy Grodzkiej 21 na Starym Mieście w Lublinie

Piotr Majewski zaprasza na wykład do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie

Obraz Pabla Picassa Panny z Awinionu został uznany za najbardziej wpływowe dzieło sztuki ostatnich 100 lat. W 1907 roku, kiedy trwały prace nad obrazem, Picasso był już uznanym malarzem. Jego zamiarem było namalowanie wybitnego dzieła. Podobno stworzył ponad 400 szkiców przygotowawczych. O Pannach z Awinionu poświęcony będzie wykład Piotra Majewskiego. Spotkanie jest częścią XIV edycji otwartych wykładów z historii sztuki.

Co buduje złożony i fascynujący artystyczny rodowód tego obrazu ? Początek dzisiejszego wykładu o 17:30 w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Peowiaków w Lublinie.

Stand up w Fabryce Kultury Zgrzyt

Michał Połubski zaprasza do Fabryki Kultury Zgrzyt. Jego najnowszy program nosi tytuł „Kaliber 44”. To komik z Piotrkowa Trybunalskiego, znany m.in. w występów w krakowskiej Formacji Chatelet. Od kilku lat występuje na scenie jako stand-uper. 

Początek występu o 19.00.

W CSK warsztaty śpiewu tradycyjnego

Na koniec zagłębiamy się w kulturę ludową. W czas kiedy ludzie śpiewają. To hasło warsztatów śpiewu tradycyjnego. Spotkania to możliwość poznania bliżej utworów z Lubelszczyzny, związanych z męską i żeńską tradycją śpiewu ludowego. Oprócz technik śpiewania otwartym głosem będą mogli Państwo poznać okoliczności i momenty kiedy ludzie na wsi śpiewali, a główny repertuar warsztatów będzie związany z tradycją kolędowania zimowego i wiosennego.

Warsztaty poprowadzi Edmund Kuryluk – teatrolog, animator kultury, śpiewak, pedagog, absolwent studiów doktorskich z zakresu pedagogiki. 

Początek o 18.00 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Fot. pexels.com

Exit mobile version