Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XIV edycja Międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”

10 lipca - 25 lipca

Plakat singera 2024 net scaled

Termin: 11-25  lipca
Miejsce: Domy Kultury odwiedzanych miejscowości
Wstęp wolny

 

Sztukmistrz wraca na Lubelszczyznę, a z nim artyści. Aktorzy, cyrkowcy i muzycy przypomną o nobliście oraz kulturalnym bogactwie przedwojennych miasteczek. Festiwal w tym roku od 11 do 25  lipca odwiedzi 15 miejscowości: Łącz, Lubartów, Bychawa, Piaski, Chełm, Krasnystaw, Goraj, Stary Dzików, Biłgoraj, Kraśnik, Józefów, Szczebrzeszyn, Janów Lubelski, Krasnobród i Lublin.

W każdej z miejscowości dzień przed plenerowym przedstawieniem „Przyjaciele Sztukmistrza 2024” odbędzie się pokaz dwóch filmów: „Ukos światła” i „Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”.

„Ukos światła”. Reżyseria: Wojciech Szumowski

Film opowiada historię olimpijczyka i medalisty mistrzostw świata Dariusza Popieli, który wraz z grupą młodych polskich studentów pracuje nad odbudową starych, zapomnianych żydowskich cmentarzy, aby uczcić pamięć pomordowanych w Zagładzie, których macewy (nagrobki żydowskie) były uszkodzone lub zniszczone. Łącząc narracje osobiste i zbiorowe, film ukazuje bezinteresowne wysiłki tej młodzieży, która kwestionuje stereotyp żydowsko-polskiego antagonizmu, zwracając uwagę na pamięć o polskim żydostwie.

„Czytając Sienkiewicza na pustyni Negev”. Reżyseria: Krzysztof Bukowski

Bohaterem filmu jest urodzony i wychowany w Polsce Alex Danzig. Wraz z rodzicami wyemigrował w 1959 roku do Izraela. Był jednym ze współzałożycieli Kibucu Nir Oz w zachodniej części pustyni Negev. Film opowiada o misji Alexa, którą jest przybliżenie młodemu pokoleniu Izraelczyków polskiej kultury i historii.

Przed projekcją filmów zostanie zaprezentowana gazeta festiwalowa „Sztukmistrz”, zawierająca program tegorocznego festiwalu oraz informacje związane z jego ideą.

Drugi dzień należy do teatru. Najpierw odbędzie się Performatywne czytanie książki „Sztukmistrz z Lublina” z udziałem publiczności, które prowadzi Witold Dąbrowski.

Następnie odbędzie się przedstawienie plenerowe „Przyjaciele Sztukmistrza 2024”

Teatralne widowisko plenerowe z muzyką na żywo i elementami tańca, żonglerki, hula-hoop, fire show, cyr wheel, klaunady. W widowisku uczestniczą artyści z Argentyny, Chorwacji, Ukrainy oraz Polski. Widowisko, jak co roku reżyserowane przez Arkadiusza Ziętka inspirowane jest prozą i osobistymi wspomnieniami Izaaka Baszewisa Singera, autora „Sztukmistrza z Lublina”.

Od pierwszego zrealizowanego projektu festiwal ten ewoluuje, korzystając z doświadczeń kolejnych edycji i wpisując się coraz mocniej w krajobraz kulturowy miejsca, w którym wyrósł – Lubelszczyzny. Powstał festiwal, który jest jednocześnie przedsięwzięciem i regionalnym i uniwersalnym na styku kultury, dziedzictwa, sztuki, turystyki i edukacji. Przedsięwzięciem możliwym tylko tutaj, ze względu na okoliczności powołania go do życia. O jego wyjątkowości zdecydowała twórczość Icchaka Baszewisa Singera, jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku.

Isaac Bashevis Singer jest laureatem literackiej Nagrody Nobla za swoje opowiadania. Opisuje w nich kulturę i życie małych miast Lubelszczyzny. W barwny sposób przywraca do życia mieszkańców przedwojennych sztetli – ich marzenia, troski,

Harmonogram występów

10 i 11.07 Łęczna

12 i 12.07 Lubartów

12 i 13.07 Bychawa

13 i 14.07 Piaski

14 i 15.07 Chełm

15 i 16.07 Krasnystaw

16 i 17.07 Goraj

17 i 18.07 Stary Dzików

18 i 19.07 Biłgoraj

19 i 20.07 Kraśnik

20 i 21.07 Józefów

21 i 22.07 Szczebrzeszyn

22 i 23.07 Janów Lubelski

23 i 24.07 Krasnobród

25.07 Lublin

 

Strona Festiwalu: https://teatrnn.pl/sladamisingera/

Strona Festiwalu na Facebooku: https://www.facebook.com/sladamisingera

Szczegóły

Początek:
10 lipca
Koniec:
25 lipca
Kategoria Wydarzenie:
Skip to content