Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wystawa Armia Krajowa na Lubelszczyźnie. Historia Ludzie Dziedzictwo

15 września @ 09:00 - 28 października @ 15:00

Wystawa Armia Krajowa na Lubelszczyźnie. Historia Ludzie Dziedzictwo składa się z 20 plansz (1 tytułowa + 19 merytorycznych), na których zaprezentowano najistotniejsze zagadnienia dotyczące lubelskiej Armii Krajowej, w tym: powstanie Komendy Okręgu na Lubelszczyźnie oraz jej struktury organizacyjne, wyekwipowanie, szkolenia, organizację działań w terenie, sylwetki jej członków i dowódców, działania zbrojne przeciwko nieprzyjacielowi, działalność wywiadowczą i kontrwywiadowczą, zwalczanie wroga zewnętrznego oraz upamiętnienie działań i ludzi związanych z Armią Krajową po wojnie i w czasach obecnych.

Wykorzystano szerokie spektrum materiałów archiwalnych z Archiwum Państwowego w Lublinie, począwszy od maszynopisów i rękopisów, przez odręcznie rysowane szkice i mapy, plany, publikacje, broszury, pocztówki, plakaty, fotografie, na medalach i innych materiałach związanych z AK skończywszy. Najwięcej obiektów pochodzi z zespołu „Związek Walki Zbrojnej – Armia Krajowa Okręg Lublin” oraz „Zbiory, relacje i wspomnienia dotyczące wojny i okupacji 1939–1944”. Wykorzystano również archiwalia pochodzące z prywatnej spuścizny Mikołaja Spóza oraz ze zbiorów Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Terenowy w Lublinie, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Międzyrzecu Podlaskim i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Kraśniku.

Autorem wystawy oraz jej opracowania graficznego jest dr Bartosz Staręgowski. Kwerendę źródłową wykonali: Aneta Kowalczyk, Joanna Kowalik-Bylicka, Bartosz Staręgowski, Katarzyna Szczepańska i Katarzyna Ślusarska. Za wykonanie skanów odpowiedzialni byli: Seweryn Jezierski, Aneta Kowalczyk, Marek Krzykała, Piotr Miński, Bartosz Staręgowski, Katarzyna Szczepańska oraz Sylwia Winiarska. Materiały muzealne w postaci fotografii pistoletu VIS z 1935 r. oraz bagnetu polskiego wz. 28 (wz. 29) zostały udostępnione przez Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.

Wystawa czynna od 15.09 do 28.10 w godzinach 9.00-15.00.

Muzeum AK objęło również honorowym patronatem wystawę APL. Wystawa jest elementem programu XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki.

Szczegóły

Początek:
15 września @ 09:00
Koniec:
28 października @ 15:00
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://lublin.ap.gov.pl/

Miejsce wydarzenia

Dziedziniec Archiwum Państwowego
Lublin, lubelskie Polska + Google Map
Skip to content