Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim – KONCERT ZADUSZKOWY: W NASZEJ PAMIĘCI NA ZAWSZE

25 listopada @ 18:45 - 20:00

plakat koncert 25.11.2023

Wystąpią:

Piotr Selim – fortepian, śpiew, kompozycje

Gabi Gunia – śpiew

Hanna Lewandowska – narracja, teksty

 

Ladies Quartet:

Ania Piątek – skrzypce I

Magda Piętka-Chmielewska – skrzypce II

Justyna Żukowska – altówka

Małgorzata Pietroń – wiolonczela

 

Koncert W naszej pamięci na zawsze został przygotowany z myślą o prezentacji twórców i wykonawców piosenek, które w swojej tematyce poruszają i przybliżają pojęcie patriotyzmu w rozumieniu bliskim współczesnemu człowiekowi. Opartego na takich wartościach jak solidarność i sprawiedliwość, miłość i dobro, szacunek dla drugiego człowieka, poszanowanie różnic, a przede wszystkim budowanie więzi w swoich środowiskach, w rodzinie, w swoich małych ojczyznach i swoim kraju.

 

W naszej pamięci na zawsze to autorski program artystów od wielu lat związanych z Lublinem oraz wielokrotnie nagradzanych za swoją działalność artystyczną – Hanny Lewandowskiej i Piotra Selima. W programie koncertu znajdą się więc kompozycje Piotra Selima napisane do słów Hanny Lewandowskiej. Piosenki, które pośrednio wpisują się w tematykę koncertu.

 

Ten koncert to jednak prezentacja utworów znanych i ulubionych przez miłośników piosenki literackiej. Ich autorami są: Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Agnieszka Osiecka, Bułat Okudżawa czy Bob Dylan. Będą to wielkie pieśni tychże autorów. Utwory, które burzyły mury i ustroje. Takie, które na zawsze pozostaną w historycznej pamięci narodów zmagających się z jarzmem niewoli.

Piotr Selim – kompozytor, wokalista, aranżer, producent muzyczny, pianista ze stopniem doktora sztuki, akompaniator dla niezliczonej ilości piosenkarzy i kilkudziesięciu chórów. Brał udział w nagraniach ponad 50 płyt. Od 24 lat współtworzy Lubelską Federację Bardów, zespół z którym nagrał 14 płyt CD i DVD. Jeden z muzyków tworzących Kwintet Tanguillo wykonujący tanga Astora Piazzolli. Jest jednym z wokalistów zaproszonych przez laureata Grammy 2014 Włodka Pawlika do koncertu – spektaklu „Wieczorem”, w którym zaśpiewał wiersz J. Czechowicza „Elegia uśpienia”. Jest także autorem muzyki do spektaklu teatralnego „Machia” według scenariusza i w reżyserii Juliusza Machulskiego. Piotr Selim to laureat Nagrody Artystycznej Miasta Lublin za 2014 rok. W 2016 został uhonorowany Medalem Prezydenta Miasta Lublin, w roku 2017 Medalem 700-lecia Miasta Lublin, w roku 2021 Medalem Zasłużony dla Miasta Lublin, w roku 2022 Dyplomem Uznania Wojewody Lubelskiego. To również stypendysta Stowarzyszenia ZAiKS oraz stypendysta Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury na 2015 i 2017 rok. W 2023 roku otrzymał Złotą Płytę za „Boogie Street – Renata Przemyk śpiewa piosenki Leonarda Cohena”. Jest kompozytorem muzyki do bajek i słuchowisk radiowych Grażyny Lutosławskiej. Od ponad 30 lat komponuje i wykonuje muzykę przede wszystkim do tekstów poetki Hanny Lewandowskiej.

 

Hanna Lewandowska – autorka wierszy i tekstów piosenek. Od ponad 30 lat współpracuje z Piotrem Selimem – pianistą, kompozytorem i wokalistą. Piosenki tej autorsko – kompozytorskiej spółki wielokrotnie były nagradzane w konkursach o zasięgu ogólnopolskim. Teksty Hanny Lewandowskiej z muzyką i w wykonaniu Piotra Selima znalazły się na wszystkich autorskich płytach Lubelskiej Federacji Bardów. Utwór „Szukam Twoich śladów” stanowiący III część skomponowanej przez Piotra Selima kantaty „Z ziemi wiernej” został opublikowany w wydawnictwie „Jan Paweł II: Wyrażam radość, że Lublin żyje…” (Gaudium, Lublin 2012), zaś piosenki: „Ty nie jesteś ty bywasz” oraz „Bądź wyłącznie dlatego” w albumie „Tryptyk dla Fryderyka” (Polihymnia, 2010 r.). Debiutancka, solowa płyta Piotra Selima „W rytmie bolera” wydana przez firmę Dalmafon w 2012 r. to 14 tekstów Hanny Lewandowskiej, zaś drugi solowy album „Piotr Selim Uważnie” wydany w 2022 roku zawiera 12 piosenek z tekstem Hanny Lewandowskiej. Hanna Lewandowska jest stypendystką Stowarzyszenia ZAiKS za tekst Tryptyku „Moje miejsca – Mój dom, Moje miasto, Moja ojczyzna” oraz za tom poezji „Stacyjki” opublikowany w 2021 roku. Jest również autorką scenariusza i utworów w programie „Jestem tu jestem z Tobą”, którego premierowe wykonanie miało miejsce w Centrum Spotkania Kultur w roku 2018 oraz oratorium (Po)mosty napisanego z okazji 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej, którego premierowe wykonanie odbyło się 1 lipca 2019 roku w kościeleO.O. Dominikanów w Lublinie. Hanna Lewandowska w 2016 otrzymała Medal Prezydenta Miasta Lublin, w roku 2017 Medal 700-lecia Miasta Lublin, w roku 2021 Medal Zasłużony dla Miasta Lublin. „Jeśli chcielibyśmy scharakteryzować piosenki Hanny Lewandowskiej jednym przymiotnikiem, powiedzielibyśmy przede wszystkim, że są one pogodne („więcej wiosny, mniej jesieni” – jak sama napisała). Świeżość skojarzeń, połączona z wrażliwością na współbrzmienia i współznaczenia słów, pozwala szukać dla tych utworów szlachetnych odniesień w dziełach absolutnych klasyków gatunku Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego”. dr Bogusław Wróblewski redaktor naczelny kwartalnika Akcent (Lublin miasto poetów. Antologia)

 

Ladies Quartet to cztery niezwykłe kobiety. Każda z nich odebrała klasyczne wykształcenie i na co dzień związana jest z orkiestrami filharmonii i teatrów muzycznych. Niedosyt uprawiania muzyki w formie „zinstytucjonalizowanej” sprowokował dziewczyny do utworzenia zespołu niezależnego, realizującego własną wizję twórczości i wykonawstwa. Idea została zrealizowana w 2011 roku. Ladies Quartet to działanie intergatunkowe, gdzie zarówno muzyka klasyczna, jak i muzyka rozrywkowa istnieją na tym samym poziomie ważności. Zespół z powodzeniem wprowadza klasyczne struktury i metody na pole muzyki dla mas. Wszystko to z pełnym profesjonalizmem, podparte doświadczeniem, ale przede wszystkim pasją i niesamowitą energią, którą wysłyszeć można w każdym dźwięku wypływającym spod zmysłowych kobiecych dłoni. Ladies Quartet z takim samym powodzeniem wykonuje wielkie dzieła muzyki klasycznej, muzykę filmową oraz rozrywkę (polską i światową) zaaranżowaną na kwartet smyczkowy, co nadaje temu gatunkowi szczególnej jakości. Dotychczas Ladies Quartet brał udział w wielu projektach klasycznych (koncerty symfoniczne, kameralne), projektach z muzyką rozrywkową oraz wielkich produkcjach telewizyjnych. Zespół na stałe współpracuje z liczącymi się formacjami i nazwiskami polskiej sceny rozrywkowej: VooVoo, Bajm, Perfect, Raz Dwa Trzy, Zakopower, Pectus, Zieliński Projekt  Wojciecha Zielińskiego, Doda, Mateusz Pospieszalski, Karim Matusewicz, Zbigniew Wodecki, Małgorzata Walewska i wielu innych. Obecnie Ladies Quartet współpracuje w dwóch projektach z zespołem Voo Voo: „Przy lampce” i „Harmonia” oraz najnowszym projektem Voo Voo i Matyldy Damięckiej -„Bowie First Step”, a także z zespołem Perfect , Beatą Kozidrak i zespołem Bajm, Wojciechem Zielińskim, Tomaszem Korpantym, Dodą-Dorotą Rabczewską, Piotrem Selimem. Zespół, poszerzając swoje horyzonty, realizuje także projekty z muzyką improwizowaną, czego efektem jest współpraca z zespołem Tatvamasi. Grupa Ladies Quartet realizuje projekty niewykluczające żadnego z odbiorców. Ten nowy pozytywizm promowany przez Ladies pozawala na wprowadzenie wartościowej muzyki w dowolną przestrzeń. Ladies Quartet z powodzeniem wybrzmiewa podczas różnych imprez kulturalnych, wernisaży, pokazów mody, bankietów, spotkań towarzyskich, firmowych i prywatnych. Żywiołem Ladies są koncerty okolicznościowe i kameralne, co jednak nie przeszkadza im zaprezentować swojego programu podczas uroczystości rodzinnych.

 

Program Koncertu Zaduszkowego

„W naszej pamięci na zawsze”

 

  1. Odpowiedź zna wiatr

A było jakby pod wiatr

  1. Droga smoleńska
  2. Pieśń gruzińska
  3. Modlitwa o wschodzie słońca

Moja cenna samotność

  1. Nie, niełatwo
  2. Spojrzenia
  3. Tylko tu tyle barw
  4. Uważnie śnij
  5. Nadzieja

Do Ciebie

  1. Ty mi Panie daj
  2. Warto wierzyć w nas
  3. ABC
  4. Odlatują ptaki ze swych gniazd

Idzie jesień (Nieproszona)

  1. Ku słońcom
  2. Przede wszystkim
  3. Z jednego ziarna jest mój świat

K2

  1. Wołanie o miłość

 

słowa: Hanna Lewandowska, muzyka: Piotr Selim

słowa: Bob Dylan (1), Bułat Okudżawa (2,3), Natan Tenenbaum (4), Agnieszka Osiecka (5)

muzyka: Bob Dylan (1), Bułat Okudżawa (2,3), Przemysław Gintrowski (4), Seweryn Krajewski (5)

Szczegóły

Data:
25 listopada
Godzina:
18:45 - 20:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej
Lublin, lubelskie Polska + Google Map
Skip to content