Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

 • To wydarzenie minęło.

VI Festiwal im. Wincentego i Franciszka Lesslów w Puławach       

12 października - 16 października

12-16 października 2021 r.

Wydarzenia:

 

 1. Mozart i Salieri Nikolaj Rimski-Korsakow. Spektakl operowy. Inauguracja Festiwalu.

 

12.10.2021 r.  godz. 18.00,  POK „Dom Chemika” w Puławach,

 

Spektakl operowy oparty na historii zagadkowej śmierci Wolfganga Amadeusza Mozarta. O zabójstwo genialnego kompozytora do dziś podejrzewa się zaprzyjaźnionego z nim Antonia Salieriego a motywem morderstwa miała być zazdrość.

 

Mozart i Salieri to kolejna puławska realizacja operowa, tym razem o nieco innym, kameralnym charakterze. Znakomite dialogi w języku polskim, oraz porywająca rosyjska muzyka to walory przedstawienia. Forma dzieła zasługuje bardziej na określenie jej mianem dramatu muzycznego niż opery. Z tego powodu, a także poprzez niezwykle interesujące libretto, spektakl adresowany jest nie tylko do melomanów ale także do miłośników teatru i osób zaciekawionych historią nierozwiązanych, intrygujących zagadek.

 

Mozart –  Piotr Friebe;  Salieri – Tomasz Mazur

Dominik Mielko – fortepian, opieka artystyczna;

Maciej Rysak – I skrzypce; Emilia Siepkowska II skrzypce; Piotr Grzelak – altówka;  Izabela Zagórska – wiolonczela;  Aleksander Resiak – kontrabas; Maciej Hankus – flet; Agnieszka Banaszek – obój;  Andrzej Schab – klarnet; Wiesław Kaproń – fagot.

———————————-

 

 1. W starym zamczysku na skale. Coś specjalnie dla dzieci.

 

13.10.2021 r.  godz. 17.00,  POK „Dom Chemika” w Puławach

 

Przepiękne kołysanki i ballady wyśpiewane z towarzyszeniem instrumentów, o których także opowiemy.

 

W repertuarze pieśni pod tajemniczym tytułem  W starym zamczysku na skale. Autorką większości utworów, tekstów i muzyki, jest Anna Szeptycka, prawnuczka Aleksandra Fredry.

 

Tytuł cyklu wziął swoją nazwę od jednej z pieśni. Anna Szeptycka napisała ją będąc pod wrażeniem ruin średniowiecznego zamku w Odrzykoniu, które wielokrotnie oglądała. To miejsce zainspirowało mieszkającego niedaleko Aleksandra Fredrę do napisania jednej z najbardziej znanych swoich komedii – „Zemsty”.

 

Przekazywane z pokolenia na pokolenie teksty i muzyka doczekały się w końcu profesjonalnego, muzycznego opracowania. Jego autorką a także twórczynią instrumentacji jest znana już doskonale w świecie kompozytorskim Ewa Fabiańska-Jelińska. W ramach koncertu odbędzie się także prawykonanie utworu Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej (Gawot) skomponowanego specjalnie  na tegoroczny Festiwal.

 

Anna Budzyńska – śpiew; Tomasz Mazur – śpiew; Ewa Fabiańska-Jelińska – fortepian, kompozycja, aranżacja;  Paulina Graś-Łukaszewska – flet;  Wojciech Jeliński – puzon; Joanna Kreft – skrzypce;  Paweł Kroczek – klarnet;

————————————

III. Kultura… i co dalej? Puławy 2021  Panel dyskusyjny

 

14.10.2021 r. godz. 16.00, POK „Dom Chemika” w Puławach.

 

Panel dyskusyjny poświęcony kondycji regionalnej kultury, kierunkom jej rozwoju a także zagrożeniom. Do udziału w spotkaniu obok mieszkańców regionu, zaproszeni będą przedstawiciele lokalnych władz samorządowych a także przedstawiciele trzeciego sektora i instytucji odpowiedzialnych za rozwój kulturalny regionu. Nadrzędnym celem panelu jest doprowadzenie do podjęcia dalszych rozmów  na temat wypracowania wieloletniej strategii rozwoju kulturalnego, współpracy między podmiotami i sposobu finansowania. Jest to jedna z pierwszych tego typu inicjatyw w regionie.

————————————-

 

 1. Igraszki z diabłem – Jan Drda Prezentacja filmu zrealizowanego w plenerach osady pałacowo-parkowej w Puławach.

 

14.10.2021 r.  godz. 19.00,  POK „Dom Chemika” w Puławach,

 

W związku z ogromnym powodzeniem filmu Igraszki z diabłem w ubiegłym roku a także z licznymi pytaniami o ponowne wyświetlenie, proponujemy w tym roku publiczności jego wersję kinową. Obraz to spojrzenie na arcydzieło z punku widzenia reżyserki reżyserii Renaty Siedlaczek. Od lat, liczne prezentacje tytułu cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów na całym świecie.

 

Film zrealizowany został na terenie Puław i regionu, przy wykorzystaniu do jego realizacji atrakcyjnych plenerów a także historycznych wnętrz, w dużej części o ograniczonej dostępności dla zwiedzających. Do produkcji wykorzystano opracowaną specjalnie na potrzeby przedstawienia muzykę, opartą na utworach puławianina, Franciszka Lessla.

————————————–

 

 1. W muzycznym saloniku. Koncert uczniów, nauczycieli i absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej w Puławach.

 

15.10.2021 r.  godz. 17.00,  POK „Dom Chemika” w Puławach,

 

Kolejny, realizowany w ramach Lessel Festival koncert Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Romualda Twardowskiego w Puławach, będący kontynuacją cyklu zainicjowanego w 2017 roku.  Ideą koncertu jest popularyzowanie polskiej muzyki klasycznej wśród uczniów a także nauczycieli szkół muzycznych, których program nauczania często nie uwzględnia niestety wielu znakomitych polskich twórców i oparty jest na prowadzonej przez dziesięciolecia popularyzacji jedynie kilku wybitnych polskich kompozytorów.

 

To od wrażliwości pedagogów w dużym stopniu zależy dobór repertuaru uczniów – co za tym idzie

zainteresowanie młodych ludzi polską literaturą muzyczną.

 

W programie: utwory kompozytorów polskich

 

Wykonawcy:

Duet akordeonowy – Jakub Pawłowski i Waldemar ZiemnickiKamila Toporowicz – skrzypce;  Paweł Barcicki – akordeon;  Bartłomiej Tabor – fortepian;  Marzena Wiśniewska – fortepian; Barbara Wójcik – skrzypce;  Alicja Czarnecka – fortepian

—————————————–

 

 1. Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki Gwiazda tegorocznego Festiwalu. Arcydzieła polskiej muzyki chóralnej.

 

16.10.2021 r.  godz. 19.00,  Kościół św. Brata Alberta w Puławach.

 

Wydaje się, że szanse popularyzacji kompozytorów wzrastają jeśli ich dzieła prezentowane są przez wybitne zespoły i uznanych artystów To jeden z powodów, dla których do pierwszego współczesnego wykonania „Mszy na 4 głosy i organ” Franciszka Mireckiego, zaprosiliśmy Poznańskie Słowiki, jeden z najlepszych i najbardziej rozpoznawalnych zespołów chóralnych w Polsce. Ogromne znaczenie, ze względu na popularyzację muzyki polskiej a także Puław ma  włączenie do repertuaru tego chóru kompozycji O Slutaris Hostia, urodzonego w Puławach Antoniego Stolpego.

 

Obok wyżej wymienionych utworów zaprezentujemy festiwalowej publiczności dzieła najbardziej znanych polskich kompozytorów muzyki chóralnej, w tym także dzieła twórcy chóru, Stefana Stuligrosza. Całość koncertu poprowadzi dyrektor artystyczny Chóru Chłopięcego i Męskiego Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie słowiki” Maciej Wieloch.

 

 • Chór Chłopięcy i Męski
  Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki
 • Maciej WIELOCH – dyrygent
 • Agnieszka ADAMCZAK – sopran
 • Magdalena WACHOWSKA – alt
 • Dionizy Wincenty PŁACZKOWSKI – tenor
 • Tomasz MAZUR – baryton
 • Mirosław GAŁĘSKI – organy

Szczegóły

Start:
12 października
Koniec:
16 października
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Puławy
Puławy,lubelskiePolska
Skip to content