Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Uroczyste odsłonięcie muralu upamiętniającego zwycięstwo żołnierzy generała Kleeberga nad oddziałami Armii Czerwonej w bitwie pod Milanowem

3 października

Szanowni Państwo! Wójt Gminy Milanów oraz Stowarzyszenie Cichosz mają zaszczyt zaprosić na uroczyste odsłonięcie muralu upamiętniającego zwycięstwo żołnierzy generała Kleeberga nad oddziałami Armii Czerwonej w bitwie pod Milanowem, która miała miejsce 30 września 1939r. Odbędzie się ono 3 października 2021 r. w Milanowie. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem uroczystości.

10.45 – zbiórka przy Gminnym Ośrodku Kultury i przemarsz do Kościoła pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Milanowie

11.00-12.00 Msza Święta w intencji żołnierzy walczących w Bitwie pod Milanowem

12.00 – Przemarsz na miejsce pamięci

12.15 – Uroczyste odsłonięcie muralu i przemowy okolicznościowe

12.30-14.00 Część artystyczna wydarzenia.

W programie min:

– występ dzieci z Przedszkola Samorządowego w Milanowie

– występ chóru dziecięcego „Żołnierze Września 1939 Garnizonu Dęblin”

– występ Orkiestry Reprezentacyjnej Związku Piłsudczyków

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Lublin

30 września 1939r. w czasie przemarszu grupy wojsk ,,Polesie” doszło na polach cichostowskich i milanowskich pod lasem Góry – Kulik do walki z wojskami sowieckimi, w której zginęło 5 polskich żołnierzy a kilkunastu było rannych. Sowieckich żołnierzy zaś padło tego dnia około 300. Bo bitwie Generał Kleeberg zakwaterował w Cichostowie u Bolesława Stopniaka. Na drugi dzień grupa ,,Polesie” odmaszerowała na Suchowolę pod Kock, gdzie stoczyła ostatni bój. Franciszek Kleberg to postać-ikona! Pod Jabłoniem i Cichostowem pobił wysunięte kolumny oddziałów Armii Czerwonej. 6 października 1939, po czterodniowych walkach z Wehrmachtem pod Kockiem, został zmuszony do kapitulacji z powodu braków w zaopatrzeniu i amunicji. Złożył broń jako ostatni polski generał. Kleeberg pozostał jedynym dowódcą Samodzielnej Grupy Operacyjnej (SGO) bez porażki – przeciwnik pod Kockiem został pobity. Po bitwie dostał się do niewoli niemieckiej. Przebywał w Oflagu IVB w twierdzy Königstein koło Drezna. W niewoli przebywał półtora roku. Poważnie zachorował na serce i 5 kwietnia 1941 zmarł w szpitalu wojskowym w Weißer Hirsch.

W tym roku minie 82 rocznica pojawienia się tego wybitnego człowieka, stratega i obrońcy Polski na milanowskiej ziemi!

Stowarzyszenie Cichosz składa serdeczne podziękowania darczyńcom (również anonimowym) którzy wsparli finansowo organizację uroczystości:

PMN AGRO Piotr Naumiuk

INVESTMIL Grzegorz Chilimoniuk

AGROTEX Przemysław Adamowicz

 

Zapraszamy serdecznie to uczestniczenia w wydarzeniu!

Szczegóły

Data:
3 października
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Lublin,lubelskiePolska
Skip to content