Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

17 listopada

2023 WMTD Plakaty poziome web 1920x1080 1

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to coroczna bezpłatna akcja edukacyjna, której 13. już edycja odbędzie się 17 listopada 2023. Celem akcji jest propagowanie nauczania – uczenia się matematyki poprzez zabawę. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Wydarzenie odbywa się pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”, zaś w ramach akcji to sami uczniowie, z pomocą nauczycieli i edukatorów, tworzą specjalne Komisje oraz Patrole Egzaminacyjne i przepytują starszych kolegów oraz dorosłych z tabliczki mnożenia.

Same Komisje znajdują się na terenie szkół, zaś Patrole wychodzą na ulice, do parków, sklepów, urzędów oraz innych instytucji i przepytują przypadkowych przechodniów. Egzaminy przybierają różne formy, jednak najczęściej wybierane są egzaminy ustne, podczas których egzaminowany losuje z koszyka Komisji mały los z pięcioma równaniami z mnożenia i dzielenia o różnym stopniu trudności.

Każda osoba, która odpowie poprawnie na wszystkie pytania z losu – otrzymuje tytuł „Eksperta Tabliczki Mnożenia” oraz symboliczną legitymację. Co daje ogromną radość i zadowolenie zarówno młodym egzaminatorom, jak i egzaminowanym. Swoje umiejętności można sprawdzić również rozwiązując test na stronie wydarzenia: https://www.wmtday.org/pl.

W wydarzeniu może wziąć udział każda placówka edukacyjna, która dokona rejestracji na stronie https://www.wmtday.org/pl/rejestracja-2023, zaś organizator udostępnia jej niezbędne materiały (np. losy egzaminacyjne, plakaty, afisze), które są pobierane przez Koordynatorów Lokalnych (w każdej placówce jest min. 1 Koordynator). Placówki organizują akcję w dniu 17 listopada – termin Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia został zmieniony w tym roku na prośbę wielu instytucji edukacyjnych – według propozycji lub własnego scenariusza.

Pomysłodawcą akcji Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia jest Andrzej Grabowski, założyciel Wydawnictwa Karty Grabowskiego. Wielki pasjonat niecodziennego nauczania-uczenia się matematyki. Autor kart Grabowskiego „Tabliczka mnożenia”, „Dodawanie i odejmowanie” oraz „Gry logiczne” (które opracował z córką Justyną Grabowską-Dybek).

Do każdego rodzaju kart stworzył opisy gier, które pozwalają dzieciom bawić się matematyką. Zgodnie z tą ideą organizował przez lata Mistrzostwa Polski w Tabliczce Mnożenia. Do tej pory w różnych częściach Polski odbywają się regionalne edycje tego wydarzenia na podstawie pomysłu Andrzeja Grabowskiego.

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia ze względu na swoją niecodzienną formułę pozwala dzieciom na długotrwałe zaangażowanie w przygotowania, utrwalenie wiedzy oraz radość z możliwości odwrócenia codziennych ról. Akcja jest również wyjątkowa, ponieważ dostarcza placówkom oświatowym dużo przydatnych i wartościowych materiałów edukacyjnych.

Dotychczas we wszystkich edycjach wydarzenia wzięło udział ponad 3 000 000. Tylko w ostatniej edycji wzięło udział ponad 600 000 uczestników, w tym dzieci i młodzież z ponad 5500 placówek edukacyjnych nie tylko z Polski, ale również m.in.: z USA, Chorwacji, Rumunii, Kolumbii, Litwy, Ukrainy, Arabii Saudyjskiej, Włoch czy Urugwaju.

Organizatorem Głównym jest Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania. Wydawnictwo promuje zabawową formę nauczania-uczenia się matematyki.

Szczegóły

Data:
17 listopada
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.wmtday.org/pl

Miejsce wydarzenia

Lublin
Skip to content