Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Światowy Dzień Mokradeł 2024 „Mokradła i ludzie: splecione losy – Chełmskie Torfowiska Węglanowe”

2 lutego @ 09:00 - 14:00

plakatJPG mokradla scaled

Światowy Dzień Mokradeł (World Wetland Day) jest obchodzony 2 lutego na pamiątkę podpisania Konwencji Ramsarskiej (w 1971 roku). Każdego roku Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, a także Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, w ramach tego święta organizują rozmaite inicjatywy. Tym razem, zdecydowali połączyć swoje siły i zadziałać wspólnie w imię ochrony obszarów wodno-błotnych!

Tegoroczni organizatorzy – Instytut Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS oraz Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zapraszają do przyjrzenia się wyjątkowym mokradłom, które znajdują się na obszarze województwa lubelskiego. Wcale nie mowa tutaj o Poleskim Parku Narodowym…

Do ogólnoświatowego hasła obchodów proponowanego co roku przez Sekretariat Ramsar, które brzmi „Mokradła i ludzie: splecione losy” organizatorzy dodali akcent regionalny, kierujący światło na Chełmskie Torfowiska Węglanowe, na terenie których prowadzą aktywne działania. Obszary te, choć tak mało znane, są niezwykle cenne w skali lokalnej i krajowej.

Poszerzenie wiedzy o tych mokradłach umożliwi debata ekspercka, która odbędzie się 2 lutego (godz. 9:00-14:00) na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. W trakcie spotkania będzie można się dowiedzieć czym Chełmskie Torfowiska są, z jakimi wyzwaniami wiąże się ich ochrona i jakie zagrożenia są dla tych ekosystemów szczególnie dotkliwe. Naukowcy, praktycy ochrony mokradeł, przedstawiciele jednostek samorządowych, podmiotów gospodarczych oraz organizacji pozarządowych porozmawiają o monitoringu przyrodniczym, usługach ekosystemowych a także o przyszłości tego terenu. Debata skierowana jest zarówno do osób aktywnie zajmujących się tą tematyką, jak i do wszystkich tych, którym los torfowisk nie jest obojętny. Osoby zainteresowane udziałem w debacie proszone są o kontakt e-mail z organizatorami: mokradla@mail.umcs.pl

Drugą część obchodów Światowego Dnia Mokradeł stanowić będą wspólne działania organizatorów w zakresie ochrony czynnej, polegające na usunięciu krzewów i podrostów drzew wkraczających na torfowisko w obrębie ścieżki przyrodniczej „Motylowe Łąki”, położonej na Obszarze Natura 2000: Chełmskie Torfowiska Węglanowe. Akcja, w której będą mogli wziąć udział również chętni do prac fizycznych wolontariusze (po wcześniejszym zgłoszeniu) odbędzie się 9 lutego.

Kolejnym wymiarem obchodów święta mokradeł będą również zajęcia terenowe dla uczniów szkół średnich, pozwalające przyjrzeć się z bliska i poznać różnorodność przyrodniczą mokradeł Lubelszczyzny. Zajęcia prowadzone będą od wiosny do jesieni przez naukowców z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS oraz służbę lubelskich Parków Krajobrazowych.

Światowy Dzień Mokradeł na UMCS jest w tym roku wyjątkowy, bo poświęcony mokradłom w skali lokalnej, ma także wymiar praktyczny i terenowy. Zapraszamy do wzięcia udziału wszystkich, którym sprawy mokradeł i przyroda Lubelszczyzny leżą na sercu.

 

Więcej szczegółów na stronach internetowych organizatorów: www.parki.lubelskie.pl oraz www.umcs.pl

Details

Date:
2 lutego
Time:
09:00 - 14:00
Event Category:
Skip to content