Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Recital „Sonosfrea Lubelska: Jan z Lublina x Corina Marti”

30 września @ 19:00 - 21:00

 

Archidiecezja Lubelska zaprasza na recital „Sonosfera Lubelska: Jan z Lublina x Corina Marti”,
30 września 2021 roku o godzinie 19.00 w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego
w Metropolitalnym Seminarium Duchownym, który mieści się na ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 6.

 

Sonosfera Lubelska to projekt realizowany przez Archidiecezję Lubelską. Sięgamy do historii muzyki sakralnej i dźwiękowej rzeczywistości otaczającej renesansowy Lublin, za sprawą osoby XVI-wiecznego zakonnika i uczonego Jana z Lublina Na Starym Mieście, na kamienicy przy ul. Rynek 16, tak zwanej Kamienicy Muzyków, znajduje się medalion z wizerunkiem Jana z Lublina. Mimo tego upamiętnienia, nie jest to postać dobrze znana mieszkańcom, choć niezwykle ceniona przez znawców i miłośników muzyki renesansowej na całym świecie. Dzięki stworzenej przez Jana tabulaturze, współcześni muzycy mogą sięgać do zasobów muzyki dawnej – pielęgnować tradycje i czerpać z niej inspiracje, tak jak czyni to zaproszona do Lublina artystka – Corina Marti.

Tabulatura Jana z Lublina jest najobszerniejszą (około 520 stron) tabulaturą organową XVI-wiecznej Europy – w uproszczeniu można powiedzieć, że jest zbiorem zapisów nutowych utworów organowych epoki renesansu. Zawiera około 300 utworów muzycznych, wśród nich kompozycje pochodzenia polskiego, francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego. Ten bogaty i zróżnicowany zbiór to niezwykle świadectwo ówczesnej kultury muzycznej nie tylko Lubelszczyzny, ale także całej Rzeczypospolitej.

 

Recital szwajcarskiej artystki Coriny Marti jest wyjątkowym, wysokiej jakości wydarzeniem muzycznym. Artystka wykona 22 utwory na klawesyn i organy, w tym jeden z nich premierowo. Koncert zostanie utrwalony na płycie, która ukaże się jeszcze tej jesieni. Wydawnictwo muzyczne będzie zawierać także materiał tekstowy, związany z dziedzictwem kulturowym Lublina. Utwory nagrane podczas recitalu będą w przyszłości odtwarzane w Wieży Trynitarskiej jako dodatkowy element towarzyszący zwiedzaniu zabytku.

 

Zapraszamy również na wydarzenia towarzyszące. Jest to okazja by lepiej poznać dwa z bogatej listy zabytków sakralnych Lublina. Również 30 września 2021 r. można wziąć udział w oprowadzaniu z przewodnikiem
po Wieży Trynitarskiej oraz Kościele Seminaryjnym.

 

Program dnia:

15.00-16.00 – Wieża Trynitarska – oprowadzanie z przewodnikiem

17.00-18.00 – Kościół Seminaryjny pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie – oprowadzanie
z przewodnikiem

19.00-20.00 – Corina Marti – recital i rejestracja koncertu

 

Koncert oraz wydarzenia towarzyszące są bezpłatne. Ze względów bezpieczeństwa wynikających
z trwającej pandemii COVID-19 oraz charakteru wydarzeń liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują wcześniejsze zapisy, których można dokonać przez system evenea.pl.

Osoby, które nie korzystają z Internetu, mogą zadzwonić do organizatorów.

 

Głównym organizatorem koncertu jest Archidiecezja Lubelska oraz partner – Stowarzyszenie Anthill.

 

Wszystkie osoby, które zdecydują się na udział w koncercie, szczególnie prosimy o przybycie odpowiednio wcześniej. Organizatorzy udostępnią wejście do kościoła od godziny 18.10 do godziny 18.50, tak aby koncert mógł rozpocząć się punktualnie, a nagranie mogło przebiegać bez zakłóceń.

 

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu „Muzyczny Ślad”.

 

Więcej informacji:

Barbara Wybacz

barbara.wybacz@gmail.com

533 334 141

 

 

 

Jan z Lublina był prawdopodobnie zakonnikiem klasztoru kanoników regularnych w Kraśniku pod Lublinem – świadczy o tym napis na oprawie Tabulatury. Jako ślad służyć mogą wzmianki w wykazach wychowanków Akademii Krakowskiej z przełomu XV i XVI wieku. Imię Ioannis de Lyublyn wymieniane jest dwukrotnie: po raz pierwszy obok tytułu „magisterium in artibus et philosophia”, powtórnie przy określeniu „baccalariatus in artibus”. TABULATURA IOANNIS DE LYUBLYN CANONICORUM REGULARUM DE CRASNYC, 1540 – odnaleziona w 1907 roku w księgozbiorach Hieronima Łopacińskiego, dała początek współczesnym badaniom nad zbiorem utworów w kontekście muzykologicznym i archeologicznym.

_________________

 

Corina Marti (ur. 1975 r. w Szwajcarii) to wirtuozka klawesynu, znana z wyrazistych i ekspresyjnych interpretacji muzyki dawnej, bardzo często tej mało znanej lub niemal zapomnianej, jest dobrze znana
w środowisku miłośnik w muzyki dawnej. Studiowała grę na klawesynie i flecie prostym w Konserwatorium w Lucernie, a następnie muzykę średniowieczną w Schola Cantorum Basiliensis w Bazylei. Na co dzień łączy działalność pedagogiczną (prowadzi klasy fletu i wczesnych instrument w klawiszowych w Scholi Cantorum Basiliensis) z solową (i zespołową) karierą muzyczną. Pod koniec lat 90., razem ze swoim mężem, polskim lutnistą Michałem Gondko, założyła zespół LaMorra, z którym wykonuje przede wszystkim repertuar późnośredniowieczny i renesansowy. Wspólnie z członkami La Morry odkrywają i nagrywają także perły polskiej muzyki dawnej. Jest również najlepszą dziś autorką wykonań Jana z Lublina, która upowszechnia
w świecie utwory spisane przez lubelskiego duchownego w Tabulaturze z XVI w.

 

 

Szczegóły

Data:
30 września
Godzina:
19:00 - 21:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Lublin,lubelskiePolska
Skip to content