Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

PARDES FESTIVAL 2022 | Spotkania z Kulturą Żydowską | Kazimierz Dolny / Janowiec

4 września - 11 września

Fundacja Spichlerz Kultury wraz z partnerami zaprasza od 6 do 11 września na dziesiątą jubileuszową edycję  Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską | Kazimierz Dolny / Janowiec

Organizatorzy na początek zapraszają do Państwowego Muzeum na Majdanku. Niedziela, 4 września, oprowadzanie tematyczne poświęcone Zagładzie Żydów w Generalnym Gubernatorstwie w ramach obchodów 80. rocznicy niemieckiej akcji „Reinhardt”.

Na finał wydarzeń festiwalowych w Kazimierzu Dolnym organizatorzy wraz z biurem wydarzeń kulturalnych IPN zapraszają na spektakl poetycko-muzyczny „Sprawiedliwi” (piątek, 9 września, kościół farny w Kazimierzu Dolnym).

W kameralnej scenerii miasteczek nad Wisłą, z respektem dla natury i dziedzictwa materialnego, odbędą się spotkania z artystami i wybitnymi znawcami historii lokalnej, tematyki żydowskiej i wielokulturowości. Tradycyjnie już goście festiwalowi powędrują śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym, zwiedzą Synagogę i poznają historię cmentarzy żydowskich. Jeden z kazimierskich  spacerów tematycznych przywoła losy Ocalonych z Zagłady i rodziny Góreckich, odznaczonej w  1996 r. Medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W trakcie Pardes Festival powracamy do mitycznego sztetla i poznajemy mikrokosmos wielokulturowych miast i miasteczek w dawnej Polsce.

I tego roku organizatorzy proponują cykl spotkań objętych wspólnym tytułem Pardes znaczy Ogród. Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przybliży i zinterpretuje znaczenie symboliczne i praktyczne wina w judaizmie: wino i judaizm są ze sobą nierozerwalnie związane. Na przestrzeni dziejów wino było – i nadal jest – w centrum rodzinnego i wspólnotowego życia żydowskiego. Uważane za napój o szczególnym znaczeniu, z własnymi błogosławieństwami, zarówno przed, jak i po spożyciu, wino bierze udział w wielu ważnych wydarzeniach żydowskiego kalendarza i cyklu życia Żydów.

W ramach cyklu Pardes znaczy Ogród – już po raz trzeci – odbędzie się piknik w zielonym plenerze skansenu janowieckiego – Pardes znaczy Ogród / Mleko, miód i wino  (sobota, 10 września). W programie m.in. zwiedzanie wystawy etnograficznej, warsztat wycinanki żydowskiej, warsztat garncarski i gawęda o glinianych naczyniach szabasowych, degustacja lokalnych win i rozmaite lokalne smakołyki z oferty lokalnych producentów.

Pardes Festival to także wyjątkowe wydarzenia muzyczne. W czwartkowy wieczór, 8 września, na patio Kamienicy Celejowskiej w Kazimierzu Dolnym zaplanowany jest koncert charyzmatycznej wokalistki Anny Riveiro w cyklu miłosnych pieśni sefardyjskich. Artystce towarzyszy wirtuoz gitary Michał Pindakiewicz. Współorganizatorem koncertu jest Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów Polsce / TSKŻ.

Na finał pikniku w janowieckim skansenie wystąpi Orkiestra Galicja. Galicyjskie granie to projekt Kapeli Niwińskich poświęcony muzyce pogranicza polsko-ukraińskiego, a muzyka Orkiestry to podróż po dawnej Galicji – wielokulturowej krainie położonej na południowych krańcach współczesnej Polski, w cieniu Karpat. Koncert Orkiestry Galicja jest zadedykowany walczącej z rosyjską agresją Ukrainie. Kapela sięga po tradycyjny repertuar tańców i pieśni polskiego Pogórza i ukraińskiego Podkarpacia, okolic Rzeszowa i Lwowa, gra nuty od Pogórzan, Bojków, Hucułów, Węgrów, melodie klezmerskie.

Pardes Festival przywraca pamięć Żydów polskich: żydowskich miasteczek, żydowskiej tradycji i obyczaju, żydowskiej muzyki, nieistniejącego świata i na zawsze wymazanego z polskiego krajobrazu kulturowego żydowskiego życia.

Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to patroni honorowi Pardes Festival.

Szczegóły

Początek:
4 września
Koniec:
11 września
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://pardesfestival.pl/program-pardes-festival-2022-zapraszamy-6-11-wrzesnia-kazimierz-dolny-janowiec/

Miejsce wydarzenia

Kazimierz Dolny/Janowiec
lubelskie Polska + Google Map
Skip to content