Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie

29 czerwca - 1 lipca

plakat osg 2023

Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie  to trzydniowe warsztaty organizowane nieprzerwanie od 2007 r. w Łążku Garncarskim – ośrodku o ponad 200-letniej tradycji wyrabiania ceramiki, zaliczanej do najpiękniejszych ceramik malowanych w Polsce.

Głównym zamierzeniem Spotkań jest ochrona, ożywienie i zachowanie ciągłości tradycji garncarskich ośrodka garncarskiego w Łążku, głównie przez bezpośredni przekaz umiejętności toczenia na kole i zdobienia z zachowaniem tradycyjnych technik i metod.

Warsztaty prowadzone są przez garncarzy łążkowskich oraz garncarzy z innych znanych i cenionych ośrodków garncarskich w Polsce: Bolimowa, Pawłowa, Urzędowa, Medyni Głogowskiej, Czarnej Wsi Kościelnej, Węgorzewa i innych.

Uczestnicy warsztatów mają niecodzienną okazję aby prześledzić cały proces powstawania ceramiki począwszy od przygotowania gliny, poprzez toczenie na kole, suszenie, malowanie, szkliwienie po wypał w piecu. Istotą warsztatów jest odtworzenie tego procesu  przy użyciu tradycyjnych metod, technik, czy narzędzi (koła napędzane nogą, malowanie za pomocą krowiego rogu, itp…)

Dodatkową atrakcją XVI Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich będzie wypał pit-fire (neolityczny). Jest to prawdopodobnie najstarsza i najbardziej prymitywna metoda wypalania ceramiki drewnem, stosowana przez wiele kultur na całym świecie od setek lat.

Więcej informacji na stronie internetowej Spotkań: osgmuzeum.pl

XVI Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie zostały dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegóły

Początek:
29 czerwca
Koniec:
1 lipca
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
osgmuzeum.pl

Miejsce wydarzenia

Łążek Garncarski
Lublin, lubelskie Polska + Google Map
Skip to content