Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

NARODOWE CZYTANIE 2022

3 września @ 12:00 - 16:00

Jedenasta edycja Narodowego Czytania odbędzie się 3 września 2022 roku. Tegoroczną lekturą czytelniczego przedsięwzięcia objętego honorowym patronatem Pary Prezydenckiej są „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Zbiór „Ballady i romanse”, który opublikowany został w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza, dał początek dziejów poezji romantycznej w Polsce. „Ballady i romanse” przenoszą czytelników do poetyckiego świata Adama Mickiewicza, w którym tajemniczy świat przyrody, fantazja i  nastrojowość oraz ludowa moralność tworzą oryginalne i ponadczasowe zestawienie. Znaczenie tego cyklu wierszy dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru poezji polskiego wieszcza.

Jak co roku w Lublinie, do wspólnego czytania zapraszają organizatorzy: Wojewoda Lubelski i Lubelski Kurator Oświaty we współpracy z Metropolitą Lubelskim, Marszałkiem Województwa Lubelskiego, Prezydentem Miasta Lublin i Zarządem  Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność”. Do udziału w akcji zaproszono szkoły i placówki oświatowe na terenie województwa lubelskiego. Wśród gości zaproszonych są  parlamentarzyści, osoby duchowne, artyści, przedstawiciele różnych instytucji i  jednostek organizacyjnych.

„Ballady i romanse” Adama Mickiewicza będą czytane jednocześnie w godz. 12:00  –  16:00 na Placu Litewskim i na schodach Ratusza (Plac Władysława Łokietka 1). W akcji uczestniczyć będą także miasta Chełm, Zamość, Biała Podlaska i inne miejscowości Lubelszczyzny.

Patronat medialny nad wydarzeniem w Lublinie sprawować będą lokalne media – TVP3 Lublin  i  Polskie Radio Lublin.

Szczegóły

Data:
3 września
Godzina:
12:00 - 16:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Plac Litewski i Plac Władysława Łokietka
Lublin, lubelskie Polska + Google Map
Skip to content