Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Na własne uszy z Małgorzatą Sawicką – “Młodość uwięziona”

10 marca @ 18:00

Małgorzata Sawicka – reportażystka, pisarka, podróżniczka. Związana z Radiem Lublin od 1974 roku. W latach 1983-2003 kierowała Redakcją Reportażu. Z plecakiem i przewodnikami zwiedziła wszystkie kontynenty oprócz Antarktydy. Swoje przygody opisała w zbiorze ABC Globtrotera czyli prywatny słownik Małgorzaty Sawickiej. Jest autorką powieści Dni złego słońca i Gniazdo dumy. Jednak najbardziej ceni sobie reportaż radiowy. W tej dziedzinie zdobyła wiele nagród i wyróżnień, wśród których najbardziej ceni sobie Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Radiowej w Hvarze z roku 2001 za Księgę złoczyńców i otrzymaną w roku 2003 nagrodę „Polska i Świat” za Historię przydrożnego krzyża.

Młodość uwięziona – reportaż przedstawia zdarzenia, nigdzie dotąd nie publikowane, a dotyczące nielegalnego odprawiania Mszy, spowiedzi i komunii w więzieniu w Rawiczu (1954). Przedstawia więźniów politycznych, którzy w ekstremalnych warunkach głodu, cierpień i poniżenia potrafili ocalić swoją wrażliwość, poczucie godności i honoru. Głównymi postaciami reportażu są pisarz Tadeusz Hubert Jakubowski i Andrzej Sawicki – żołnierze organizacji „Wolna Młodzież” oraz prof. Andrzej Stanisław Ciechanowiecki, historyk sztuki, założyciel fundacji Ciechanowieckich, która wyposażyła Zamek Królewski w Warszawie w meble, obrazy i inne dzieła sztuki.
Poznali się w Rawiczu, gdzie odbywali długoletnie kary więzienia za to, że mieli odwagę przeciwstawić się polityce socjalistycznego państwa i krytykować kłamliwą propagandę. Ich losy znowu się zbiegły po 60-ciu latach, gdy jeden z nich zapragnął osobiście podziękować za ocalenie życia, o czym myślał przez cały czas pobytu na emigracji.

Szczegóły

Data:
10 marca
Czas:
18:00
Wydarzenie kategoria:
Strona internetowa:
https://www.facebook.com/events/225159951972805/?active_tab=about

Miejsce

Między Słowami
ul. Rybna 4/5
Lublin,Lubelskie20-029Polska
+ Google Map
Skip to content