Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Ludzie Bangladeszu – wystawa prac artysty Talha Bin Shams

16 listopada @ 10:00 - 29 grudnia @ 15:00

Ludzie Bangladeszu scaled

Talha Bin Shams urodził się w mieście Saidpur na północy Bangladeszu. Studiował malarstwo i projektowanie podczas studiów licencjackich, następnie kształcił się w zakresie nauk społecznych na Uniwersytecie w Dhaka w Bangladeszu. W 2019 roku przyjechał do Polski na studia na kierunku – komunikacja międzykulturowa, na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie.

Jest artystą wszechstronnym: maluje, rysuje, a także tworzy murale. Pracuje przede wszystkim w technice akrylowej, zarówno na płótnie, jak i na papierze. W większości prac posługuje się tuszem   i   węglem.   Swoje   prace   prezentował   na   kilku   wystawach: w stolicy Bangladeszu Dhace, jak i w Polsce: w Lublinie, Chełmie, Radomiu oraz Kazimierzu Dolnym. W swojej pracy artystycznej kładzie szczególny nacisk na przedstawienie wielowiekowych i wielokulturowych tradycji swojego ojczystego kraju. Talha Bin Shams tworzy prace o zróżnicowanej tematyce i w różnych technikach: od artystycznego zapisu otaczającej go rzeczywistości po tradycyjne formy ludowe związane z wielokulturową historią swojej ojczyzny.

Wystawa „Ludzie Bangladeszu” ukazuje piękno i specyfikę tego nizinnego południowoazjatyckiego kraju w obrazach i grafikach artysty. Przy zastosowaniu wielu technik i rozmaitości tematycznej Talha Bin Shams ukazuje fragmenty codziennego życia i bogatych tradycji, które dla Europejczyków wydawać się mogą egzotyczne. Artysta koncentruje się nie tylko na przedstawieniu istniejącej współcześnie rzeczywistości, ale sięga również po motywy ludowe ukazujące bogactwo i pełnię bengalskiej kultury. Jest wierny jej ludowym formom, co widoczne jest w przedstawieniach typowych w jego twórczości form i motywów w tradycyjnym bengalskim stylu, takich jak przedstawienia zwierząt: słoni, sów, ryb. Obecność tych zwierząt wynika z tradycyjnej mitologii bengalskiej, a każde z nich ma swoje symboliczne znaczenie. Artysta szczególnie inspiruje się sztuką Nokshi Katha. Jest to tradycyjny styl stworzony przez wiejskie kobiety w Bangladeszu, który związany jest ze zdobieniem tkanin.

Obrazy na tkaninach powstają za pomocą różnych narzędzi, takich jak gałązki, pędzle, stalówki, zapałki, palce, przy użyciu naturalnych barwników i pigmentów. Charakterystyczne dla tego stylu są atrakcyjne geometryczne wzory. Kompozycja i formy obrazów artysty wydają się być przekaźnikami emocji i fascynacji ojczyzną. Kompozycje te są również interesujące pod względem formalnym i kolorystycznym. Przestrzenie, w których rozgrywają się sceny rodzajowe, są oryginalnie zaaranżowane, wypełnione ozdobnymi motywami roślinnymi, które wypełniają kompozycję, decydując o jej unikalnym i zarazem ugruntowanym w tradycji stylu.

Podczas swojej pracy twórczej Talha Bin Shams inspiruje się dziełami wybitnych artystów z Bangladeszu. Ważna jest dla niego twórczość Sheika Mohhameda Sultana, uhonorowanego wieloma nagrodami artysty, którego sława opiera się na uderzających przedstawieniach   przesadnie   umięśnionych    bangladeskich    chłopów    zaangażowanych w codzienne czynności. Inspiruje się także twórczością indyjskiego artysty Janimiego Roy`a. Artyści ci byli mistrzami dla młodego Talhy, wskazującymi jak łączyć własne idee i bogate dziedzictwo artystyczne we własnej twórczości. Wyrastając z tak bogatej artystycznej tradycji Talha Bin Shams przeciera własną drogę w świecie sztuki i wciąż poszukuje swojego oryginalnego stylu, w którym łączy obrazy przeszłości z teraźniejszością.

Dzięki Fundacji Mała Misja na wystawie w Pedagogicznej Bibliotece wojewódzkiej im. KEN w Lublinie zobaczymy prace Talhy inspirowane bogatym folklorem, oryginalne w formie i kolorystyce, które podobnie jak muzyka, taniec, życie codzienne czy rzemiosło artystyczne czerpią z bogatej przeszłości i tradycji Bangladeszu, tkane są z wielowiekowego splotu islamu, hinduizmu, buddyzmu i chrześcijaństwa. Intensywnie oddziałują na widza i pokazują to, co bliskie sercu artysty.

Wystawę można oglądać nieodpłatnie w godzinach otwarcia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Lublinie od 16 listopada do 29 grudnia 2023 r.

Szczegóły

Początek:
16 listopada @ 10:00
Koniec:
29 grudnia @ 15:00
Kategoria Wydarzenie:
Skip to content