Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu

7 sierpnia - 15 sierpnia

150 filmów w dziewięć dni, czyli Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu po raz 23.

 

Ponad 150 filmów w 14 cyklach, produkcje polskie i zagraniczne, w tym około 45 tytułów pokazywanych przedpremierowo, cztery koncerty i dwa wieczory literacko-teatralne. Do tego kilkanaście oficjalnych spotkań z twórcami kina i wiele nieoficjalnych, kuluarowych, których na Roztoczu nie może zabraknąć. To wszystko w ciągu dziewięciu dni trwania Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu. 23. edycja wydarzenia rozpocznie się już w najbliższą niedzielę, 7 sierpnia. Szczegółowy harmonogram jest do pobrania
na www.laf.org.pl.

 

Przedpremierowy pokaz filmu „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia rozpocznie uroczyście tegoroczną odsłonę Letniej Akademii Filmowej. Po projekcji spotkanie z odtwórcą jednej z ról Tomaszem Schuchardtem oraz z reżyserem poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

 

ŁUKASZ MACIEJEWSKI ZAPRASZA

 

Kogo jeszcze do swojego cyklu zaprosił Maciejewski? Andrzej Grabowski i debiutujący „Piosenkami o miłości” reżyser Tomasz Habowski opowiedzą o pracy nad tą produkcją w poniedziałkowy wieczór 8 sierpnia. O „Sonacie” (reż. Bartosz Blaschke), filmie, w którym – podobnie jak w „Piosenkach o miłości” – dźwięk i muzyka mają szczególne znaczenie, mówić będzie lubiany przez LAF-owiczów Lech Dyblik. Z kolei po projekcji „Mojego wspaniałego życia” (reż. Łukasz Grzegorzek) z publicznością spotka się Wiktoria Wolańska. Po pokazie tego hitu ostatniej jesieni prawdziwa gratka dla kinomanów: we wtorkowy wieczór w Kinie Skarb w Zwierzyńcu odbędzie się pierwszy w Polsce pokaz komedii gangsterskiej „Nie cudzołóż i nie kradnij”. To komediowa opowieść o tym, jak nasze małe grzechy mogą doprowadzić do prawdziwej lawiny nieszczęść. W tym reżyserskim debiucie Mariusza Kuczewskiego, scenarzysty m.in. „Underdoga” i trzech części „Listów do M.”, zobaczymy Mateusza Banasiuka, Aleksandrę Popławską i Mariusza Drężka. Oni też – wraz z reżyserem i producentką Magdaleną Kuczewską – spotkają się z publicznością w cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza”.

 

KINO POLSKIE I SPOTKANIA Z GOŚĆMI

W ciągu dziewięciu dni do Zwierzyńca przyjadą też m.in. Kinga Dębska z „Zupą nic”, Adam Woronowicz grający jedną z głównych ról w komedii „Teściowie” (reż. Jakub Michalczuk), świętująca 50-lecie pracy twórczej aktorka Joanna Żółkowska, także Maria Dębska, odtwórczyni roli Kaliny Jędrusik w filmie „Bo we mnie jest seks” (reż. Kaja Klimkiewicz), Anna Kazejak, prezentująca swój najnowszy film „Fucking Bornholm”, aktorka i reżyserka Hanka Brulińska, której dokument „Drgania świetlików” zdobywa kolejne nagrody na światowych festiwalach, reżyser Marcin Bortkiewicz, którego „Tonię” przedpremierowo zobaczymy w Zwierzyńcu, i lublinianin Grzegorz Linkowski, autor dokumentu „Taksówkarz – cichy bohater grudnia”. Prawdziwą gratką będzie masterclass
w wydaniu uznanego reżysera Roberta Glińskiego, którego rzadko pokazywane filmy i głośny „Cześć Tereska” zobaczymy podczas Akademii.

 

NOWE CYKLE, ALE O STARYCH NIE ZAPOMINAMY

 

LAF to rokrocznie projekcje filmów połączonych w cykle. Tym razem szczególnie ciekawie zapowiada się przegląd mniej znanej twórczości ikony kina Ingmara Bergmana, retrospektywa francuskiego reżysera i aktora Bertranda Mandico, filmy
na jubileusz 50-lecia pracy twórczej Joanny Żółkowskiej, przedpremierowe projekcje pięciu obrazów Algierczyka od lat 60-tych mieszkającego we Francji, czyli Tony’ego Gatlifa, czy filmy pod mocno aktualnym dziś hasłem „Emigranci” (w tym prezentowany przedpremierowo szwedzki obraz „Emigranci” w reż. Erika Poppe).

Tradycyjnie dzieci będą mogły bezpłatnie zobaczyć dobre kino stworzone specjalnie dla nich – to w cyklu „Król LAF”. Miłośnicy horroru i thrillera będą się bać na projekcjach pod hasłem „Strachy na LAF-y” (tu aż siedem przedpremier). Nagradzane filmy, w tym ambitne i artystyczne hity ostatnich miesięcy, zobaczymy w cyklu „Klubowy karnet”, a po zmroku na dziedzińcu historycznego Browaru Zwierzyniec będzie można oglądać „Kino Nocne”.

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Krakowski zespół Hańba!, czyli Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa zagra na scenie rozstawionej na dziedzińcu browaru w środę 10 sierpnia. W tym roku muzycznie zaprezentują się też The Cassino, Róża i Cztery Kilo Obywatela. Na LAF także dwa wyjątkowe spotkania z literaturą i teatrem ukraińskim, bowiem swoją twórczość przedstawi Solomija Mardarovych, autorka dwóch tomików poezji, członkini Związku Pisarzy Kwiatostan w Kołomyi, organizatorka Państwowych Spotkań Filmowych.  Solomija Mardarovych zaprezentuje m.in. fragment swojej książki, którą będzie można nabyć podczas wydarzenia. Całość dochodów zostanie przeznaczone
na pomoc Ukrainie.

 

 

LAF i jego WYJĄTKOWOŚĆ
Letnia Akademia Filmowa jest festiwalem, który odbywa się co roku latem w Zwierzyńcu na Roztoczu. Gromadzi miłośników dobrego kina, ale i szerzej: ludzi szukających ciekawych wrażeń kulturalnych. Atutem LAF jest jego umiejscowienie w stolicy Roztocza, więc kinomani mogą też skorzystać z uroków Roztoczańskiego Parku Narodowego, który od czerwca 2019 roku jest na liście rezerwatów biosfery UNESCO i z pewnością jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc województwa lubelskiego.

Organizatorem wydarzenia jest obecnie Fundacja Filmowa Warszawa.

Szczegóły

Początek:
7 sierpnia
Koniec:
15 sierpnia
Kategoria Wydarzenie:
Witryna internetowa:
https://www.laf.org.pl/

Miejsce wydarzenia

Zwierzyniec
lubelskiePolska+ Google Map

Organizator

Fundacja Filmowa Warszawa
Witryna internetowa:
www.laf.org.pl
Skip to content