Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Konferencja SZACUNEK DO PRZESZŁOŚCI

26 września @ 10:00 - 14:00

SZACUNEK DO PRZESZŁOŚCI – tytułem tym oznaczona została pierwsza w historii Gminy Strzyżewice konferencja otwierająca cykl pt. „Wioski i Małe Miasta Lubelszczyzny”. Spotkanie zgromadzi osoby nie tylko zainteresowane, ale i zafascynowane przeszłością i żywiące do niej głęboki respekt.

Zgodnie z odwiecznym przekonaniem przeszłość nie jest obojętna dla teraźniejszości i przyszłości. Stanowi ona „podglebie” tego wszystkiego, co się dzieje i dziać będzie w kulturze i społeczeństwie. Lokalne wspólnoty zamieszkujące wioski i miasta pielęgnują tradycje przodków, nie zapominają o swoich „miejscowych” bohaterach, bowiem wiedzą, jak wiele im zawdzięczają. To oni kształtowali i nie przestają dalej formować umysłów i sumień ludzi dumnych ze swoich „korzeni” i jednocześnie pokornych, czyli znających prawdę o sobie.

Konferencja odbędzie się 26 września od godziny 10.00 do 14.00 w Dworku Kołaczkowskich w Strzyżewicach w powiecie lubelskim. Będzie miała charakter otwarty. Uczestników przywita Wójt Gminy Strzyżewice Pani Barbara Zdybel. Prelegenci podejmą tematy ukazujące aspekty historyczne, socjologiczne, „duchowe” i regionalne omawianych miejsc. Nieprzypadkowo wspomniane zostaną parafie w średniowiecznym społeczeństwie, bowiem właśnie w tej epoce, w 1416 r. przebywał na terenie dzisiejszej Gminy Strzyżewice – w ówczesnych Kiełczewicach Król Władysław Jagiełło. Władca z tego właśnie miejsca przez kilka dni kierował państwem polskim. Historyczne świadectwo obecności króla na tutejszych ziemiach na pewno może utwierdzić wszystkich tu żyjących i stąd pochodzących o ich „królewskiej godności”, czyli znających swoją wartość oraz rangę i znaczenie środowiska historycznego, będącego ich duchowym, ale też i materialnym  „domem”.

„Poznanie historii własnej – drogą do wspólnoty lokalnej” to tytuł jednego referatów, którego autor Sędzia Ferdynand Rymarz, najwybitniejszy badacz Strzyżewic, Kiełczewic i okolic, zafascynowany ziemią swoich przodków i ziemią swojej tożsamości, podaje ideę oraz przesłanie strzyżewickiej konferencji. Wytycza też drogę do kolejnych spotkań.

Szczegóły

Data:
26 września
Godzina:
10:00 - 14:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Dworek Kołaczkowskich
Strzyżewice, lubelskie Polska + Google Map
Skip to content