Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

II Naukowa Konferencja Pszczelarska dla otoczenia społeczno-gospodarczego „Nauka praktyce”

1 lutego @ 08:30 - 19:00

plakat konferencja pszczelarska II

II Naukowa Konferencja Pszczelarska dla otoczenia społeczno-gospodarczego „Nauka praktycejest już drugą edycją na tak dużą skalę w Polsce, podczas której naukowcy ze wszystkich ośrodków naukowych zajmujących się pszczołą miodną spotkają się z pszczelarzami oraz firmami z branży pszczelarskiej. Pierwsza edycja konferencji, cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem naukowców i otoczenia społeczno-gospodarczego. W wydarzeniu wzięło udział ponad 600 osób.

Konferencja połączona będzie z Jubileuszem 45-lecia pracy naukowej Pana prof. dr hab. Jerzego Demetraki-Paleologa. Pan Profesor  jest światowej klasy naukowcem w zakresie hodowli, genetyki i biologii pszczół. Od 45 lat jest wykładowcą Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Pełnił wiele funkcji, m.in. redaktora naczelnego „Journal of Apicurtural Science”, członka Rady Naukowej Polskiego Związku Pszczelarskiego, Rady Hodowlanej Centralnej Stacji Hodowli Zwierząt – hodowla pszczół, Zespołu Rzeczoznawców Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi do spraw programów nauczania oraz podręczników (Apidologia), grupy roboczej ds. Ochrony zasobów genetycznych pszczół (Krajowy Ośrodek Koordynacyjny ds. Zasobów Genetycznych Zwierząt). Jest współautorem rozdziałów w podręcznikach akademickich i dla pszczelarzy praktyków oraz autorem artykułów popularno-naukowych w pszczelarskiej prasie branżowej w zakresie genetyki, selekcji i hodowli pszczół. Prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog posiada wyjątkową zdolność i wykazywał niezwykłe zaangażowanie w  kształceniu kadr naukowych. W sumie wychował/wypromował 5 osób z tytułem profesora, w tym 2 przed 40 rokiem życia. Jest twórcą lubelskiej szkoły naukowej w zakresie chowu i hodowli pszczół, która silnie oddziałuje na krajowe pszczelarstwo. Jego młodzi wychowankowie realizują projekty badawcze, mają bogatą współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym i aktywnie uczestniczą w dziesiątkach szkoleń pszczelarzy w ramach doskonalenia zawodowego. W ten sposób znaczący wpływ Prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleologa na rozwój polskiego pszczelarstwa został przedłużony na następne pokolenia. Prace badawcze i aktywność na polu współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Profesora Jerzego Demetraki-Paleologa sprawiły, że został on uhonorowany licznymi odznaczeniami i nagrodami Prezydenta RP, Polskiego Związku Pszczelarskiego, władz miasta Lublina oraz swojej Uczelni.

Konferencja ma na celu:

– zintegrowanie społeczności akademickiej (zajmującej się w swoich badaniach różnymi działami pszczelarstwa) z pszczelarzami i przedsiębiorcami działającymi w zakresie pszczelarstwa;

– pokazanie iż „świat nauki pszczelarskiej” w Polsce cechuje się wysokim poziomem merytorycznym i jest otwarty na wspólne inicjatywy i wyzwania oraz rozwiązywanie problemów branży pszczelarskiej.

Podczas konferencji zostaną przedstawione kierunki i wyniki badań realizowanych w poszczególnych ośrodkach naukowych w całej Polsce i ich aplikacje, wdrożenia oraz udogodnienia, które mogą być przydatne w codziennej pracy pszczelarza.

 

Wymiernym aspektem wydarzenia będzie:

– nawiązanie kontaktów naukowiec – przedsiębiorca – pszczelarz;

– wdrożenie młodych naukowców, którzy dopiero rozpoczynają swoją naukowa przygodę
w zakresie pszczelarstwa, w branżę społeczno-gospodarczą, tak aby w przyszłości mogli zaangażować swoje potencjały badawcze we wspólne pomysły i projekty.

Details

Date:
1 lutego
Time:
08:30 - 19:00
Event Category:

Venue

Centrum Kongresowe Uniwersytetu Przyrodniczego
Akademicka 15
Lublin, lubelskie Polska
+ Google Map
Skip to content