Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Festiwal Wschód Kultury- Inne Brzmienia

3 września - 6 września

Program Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia

W dniach 3-6 września 2020 na Błoniach pod lubelskim Zamkiem znów stanie festiwalowy namiot i wypełni się różnorodną i ambitną muzyką. W tym roku spotkamy się m.in. z kultową wytwórnią Antena Krzyku, zaś na scenie zagoszczą artyści związani z tą zasłużoną oficyną. Nie zabraknie zespołów z różnych zakątków Europy oraz najciekawszych zjawisk muzycznych z naszej rodzimej sceny alternatywnej.

Prezentacja wytwórni Antena Krzyku wzbogaci się o występ zespołu Trupa Trupa. Ta pochodząca z Gdańska indie rockowa formacja przebojem wdarła się na światowe rynki muzyczne i konsekwentnie od lat udowadnia, iż międzynarodowy sukces jest dla polskich wykonawców jak najbardziej możliwy. U podstaw tego sukcesu leży interesująca, świeża i ambitna muzyka grupy, ale też świadome, przemyślane podejmowanie kolejnych kroków na ścieżce kariery.

Do tegorocznego line-upu dołączy też Pokaz Trio – znakomite trio instrumentalne, zbudowane na klasycznym jazzowym instrumentarium czyli basie, bębnach oraz fortepianie. Ukraińscy artyści potrafią w bardzo przemyślany i spójny sposób spleść ze sobą melodie zakorzenione w słowiańskim folku i muzyce ludowej wraz z muzyką współczesną czy awangardową. Jazz, improwizacja, muzyka konkretna oraz wypadkowa grupy.

Drugim ukraińskim zespołem, z którym spotkamy się we wrześniu jest Sherpa The Tiger. To pochodzący ze Lwowa kwartet, który śmiało określić można jako świeże i błyskotliwe połączenie ambientu, jazzu, funku oraz utrzymanej w duchu retro elektroniki, generowanej na klasycznych, sowieckich syntezatorach. Ich brzmienia przywołują na myśl najlepsze dokonania niemieckiego krautrocka spod znaku Can, jak i solowych dokonań Jaki’ego Liebezeita, a jednocześnie odsyłają w rejony tanecznej psychodelii czy też filmowych soundtracków z epoki disco lat 80. Całość w bardzo oryginalny sposób łączy nowoczesną muzykę ze świadomymi wycieczkami w przeszłość, dając ciekawy, niepowtarzalny efekt.

Wystąpi także francuski duet Kap Bambino wykonujący szeroko rozumianą muzykę elektroniczną, mocno osadzoną w brzmieniach alternatywnych. Orion Bouvier i Caroline Martial przebojem zdobyli sceny europejskich klubów i festiwali, wyrastając na jedną z najbardziej energetycznych i bezkompromisowych grup w swoim nurcie. Po sukcesach w Europie przyszły równie udane trasy po Japonii i Ameryce Południowej, a znakiem firmowym Kap Bambino stały się żywiołowe występy na żywo, czego z pewnością będzie można doświadczyć w Lublinie.

Będzie można usłyszeć również William’s Things – projekt trójki znakomitych artystów – Michała Górczyńskiego, Tomasza Wirackiego i Seana Palmera – operujący na styku dźwiękowej improwizacji, muzycznej awangardy oraz poezji. Za punkt wyjścia trio obrało sobie twórczość Williama Blake’a, wybitnego poety angielskiego romantyzmu. Ich koncerty to unikalna słowno-dźwiękowa podróż o rytualnym, wręcz oczyszczającym charakterze; piękne, intymne spotkanie z wielką sztuką.

W ramach Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędą się spotkania z pisarzami, wystawy oraz promocje książek wydanych wówczas przez Warsztaty Kultury w Lublinie, m.in. Artema Czecha, Ołecha Sencowa oraz antologię łotewskiej poezji.

 

 

Szczegóły

Start:
3 września
Koniec:
6 września
Wydarzenie kategoria:

Organizator

Warsztaty Kultury
Strona internetowa:
warsztatykultury.pl

Miejsce

Błonie pod lubelskim Zamkiem
Lublin,lubelskiePolska+ Google Map
Skip to content