Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

DEKORATORIUM – wystawa prac Ewy Podlodowskiej

15 września - 3 października

Galeria Gardzienice należąca do Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy DEKORATORIUM Ewa Podlodowska. Wernisaż będzie miał miejsce 15 września 2022r., o godz. 18.00 w Galerii Gardzienice przy ul. Grodzka 5a w Lublinie.

Kurator wystawy: Zuzanna Zubek-Gańska

Aranżacja światła: Włodzimierz Janowski

Wstęp na wernisaż i wystawę jest bezpłatny. Wystawa będzie czynna do 3 października.

Dekoratorium. To świat wyobraźni, pełen wzorów, ornamentów i symboli, które są zamknięte w ramach obrazu. Znaczącym aspektem podczas tworzenia tego cyklu obrazów było uzyskanie kompozycji przepełnionych dekoracyjną formą, pełnych harmonii i symetrii, spełniających wartości estetyki. Każdy z obrazów opowiada inną historię i tworzy swój enigmatyczny charakter, pełen barw i znaków. Budowany jest z małych cegiełek, kropek, linii i prostych kształtów, które składają się w całość na wzór starodawnych arrasów czy gobelinów, tworząc tym samym wizualne mapy skojarzeń. Często celowo pozbawione przestrzeni i światłocienia, mają pełnić rolę dekoracyjnego panelu. To mój świat, moja ucieczka od rzeczywistości, która jest jednocześnie środkiem wyrazu artystycznego. Dekoratorium to cykl obrazów, o różnorodnej tematyce, połączonych ze sobą tą samą formą stylistyczną i wizualną. Spójny ideowo i wrażeniowo styl, który pozwala mi w poszukiwaniu odpowiednich form i umiejscowienie ich w konkretnym temacie. W obszarze moich poszukiwań jest ubranie w minimalistyczną formę treści, która poprzez swój kształt tworzy dekoracyjne kompozycje.

 

Malarstwo dla Ewy Podlodowskiej jest czymś na kształt kodowania rzeczywistości. Artystka zapisuje swoje postrzeganie tego co nas otacza i tworzy z całości dekoracyjną opowieść opatrzoną odpowiednimi odniesieniami. Uwagę przyciąga dekorum, wysublimowane i doskonale technicznie dopracowane przedstawienia. W malarstwie Ewy nośnikiem sztuki może być wszystko, dominuje określona narracja, wątek główny zawiera dopowiedzenia, niekiedy zawoalowane, a niekiedy jawne. Utkane pociągnięciami pędzla, niczym gobeliny, wtłaczają w zdobnicze ujęcia elementy codzienności, naszej, Artystki. Wśród swoistego horror vacui, w całym układzie przeplatających się wzorów, jakże odmiennych i niepowtarzalnych, pojawiają się wkomponowane fragmentarycznie ujęcia wojny. Na tyle spreparowane i uproszczone by nie być zbyt dosadnymi, lecz mimo to niosą w sobie pewną grozę.

Akt kobiecy staje się pretekstem do ukazania doskonałości technicznej warsztatu Artystki i jej ogromnej wrażliwości na piękno, i na to, jak w ten jedyny w swoim rodzaju sposób stworzyć niepowtarzalny zapis, a może i nawet przepis na dzieło doskonałe.

 

Ewa Podlodowska.
Ur. 1987 w Stalowej Woli. Absolwentka Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie na kierunku grafika warsztatowa (spec. druk wypukły, oraz sitodruk). Za dyplom licencjacki w pracowni dr hab. Krzysztofa Szymanowicza uzyskała wyróżnienie dziekana. Dyplom magisterski w pracowni prof. szt. plast. Artura Popka. Była także stypendystką programu Erasmus w Univerzita Hradec Králové w Czechach. W swojej pracy artystycznej zajmuje się malarstwem, szeroko pojętą grafiką oraz animacją. W malarstwie jej ulubioną techniką jest akryl, który daje możliwość szybkiego i płaskiego nakładania na siebie wielu warstw malarskich. Jej obrazy są budowane z małych cegiełek, kropek, linii i prostych kształtów, które składają się w całość na wzór starodawnych arrasów czy gobelinów. Celowo pozbawione przestrzeni i światłocienia, mają pełnić rolę dekoracyjnego panelu. Niewątpliwym czynnikiem sterującym i ukierunkowującym jej twórczość były prace konserwatorskie, które okazjonalnie wykonuje po dzisiejszy dzień.

Jak sama artystka mówi, prace konserwatorskie nauczyły ją dokładności, cierpliwości oraz dużego szacunku do poprzednich epok i stylów w malarstwie oraz specjalistycznych technologii malarskich. Od kilku lat ściśle związana z branżą animacyjną i studiem filmowym w Amsterdamie, wykonując tam na zamówienie tła filmowe.

 

Szczegóły

Początek:
15 września
Koniec:
3 października
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Galeria Gardzienice
ul.Grodzka 5a
Lublin, lubelskie Polska
+ Google Map
Skip to content