Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Urzędowie

12 marca @ 11:30 - 15:00

Plakat II Bieg Zapory Urzedow mm 728x1035 1

12 marca 2023 roku odbędzie się II Urzędowskiego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. Mjr. Hieronima Dekutowskiego ,,Zapory” w Urzędowie.

Sam bieg rozpocznie się około godziny 12.30, zaraz po mszy świętej odprawionej o godz. 11.30 w urzędowskim kościele. Start i meta zlokalizowane zostaną na Stadionie Orła Urzędów. Bieg przeprowadzony zostanie na trasach o długości 500 m, 1963 m oraz 5000 m. Na trasie biegu znajdują się szczególne miejsca takie jak: dom państwa Golińskich, w którym stacjonował w 1915 roku Marszałek Józef Piłsudski, Mogiła Legionistów, czy Sanktuarium Św. Otylii. Na starcie wszyscy uczestnicy będą otrzymywali pakiet startowy: kartę startową z mapką biegu i okolicznościową koszulkę. Po zakończeniu zaś biegacze otrzymają pamiątkowe medale i dyplomy.

W ten sposób po raz kolejny w Urzędowie zostaną upamiętnieni żołnierze polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP. W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Organizatorami tego wydarzenia są: Burmistrz Urzędowa – Paweł Dąbrowski,  Ośrodek Kultury w Urzędowie oraz Starostwo Powiatowe w Kraśniku.

Patronatem honorowym wydarzenie objęli: Kazimierz Choma – Poseł na Sejm RP, Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego, Andrzej Rolla – Starosta Kraśnicki.

Patronat medialny: Polskie Radio Lublin, Gość Niedzielny, krasnik24.pl oraz Goniec powiatowy.

Szczegóły

Data:
12 marca
Godzina:
11:30 - 15:00
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Urzędów
Urzędów, lubelskie Polska + Google Map
Skip to content