Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

16 października @ 18:00 - 21:00

Znamy już nominowanych do tegorocznej edycji nagrody „Żurawie” – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne. Jak co roku Fundacja Kultury Audiowizualnej „Beetle” wyłoniła dwunastu kandydatów w czterech kategoriach: „Obraz”, „Dźwięk”, „Słowo” i „Animacja kultury”.
Lubelskie „Żurawie” to nagrody przyznawane młodym, zdolnym twórcom z Lublina. Celem projektu jest ożywienie lubelskiej kultury i wyłonienie najciekawszych jej twórców i kreatorów. Czterech laureatów spośród wybranej “dwunastki” poznamy już 16 października podczas finału w Galerii Labirynt. A oto tegoroczni nominowani do Żurawi 2020 w poszczególnych kategoriach:

OBRAZ

Barbara Gryka zrealizowała dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. W swojej praktyce zajmuje się działaniami performatywnymi. Zwyciężczyni nagrody głównej wielu konkursów, m.in.: Artystycznej Podróży Hestii (2019), w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Warszawa i Nagrody Fundacji Gray House, Kraków (2019). Pomimo młodego wieku uczestniczyła już w wielu wystawach w Polsce i za granicą.

Anna Angelika Łapińska jest absolwentką wydziału scenografii na warszawskiej ASP, a także laureatką przeglądu Coming Out (2016). Zajmuje się projektowaniem kostiumów oraz scenografii filmowej i teatralnej. Współpracowała z teatrami w Białymstoku, Krakowie, Radomiu, Rzeszowie, Świnoujściu, Tarnowie i Warszawie, a także współtworzyła krótkie metraże ze studentami PWSFTviT w Łodzi. Ostatnio zajmuje się działaniami w obszarze sztuki animacji poklatkowej oraz instalacją artystyczną.

Małgorzata Pawlak prezentowała swoje prace na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych, w kraju i za granicą. Była stypendystką dwóch programów stypendialnych: Stypendium Rektora UMCS oraz Stypendium Prezydenta Miasta Lublina. Brała udział w dwóch programach rezydencyjnych: w Les ateliers des Soeurs Macarons (Nancy, Francja, 2017) oraz w Atelier Salzamt (Linz, Austria, 2019), w ramach międzynarodowego programu współpracy kulturalnej CreArt).

DŹWIĘK:

Magda Kuraś, wokalistka poruszająca się w stylistyce około jazzowej. Od 2 lat tworzy własny projekt muzyczny, pisze teksty i muzykę. Jej autorski materiał to kompozycje bazujące na jazzie i folku. W muzyce lubi szukać i poznawać siebie, stawiając na przestrzeń i minimalizm. Silne inspiracje muzyką etniczną słychać w wokalizach śpiewanych białym głosem. Artystka tworzy zespół razem z Robertem Kutrzepą, Michałem Kowalczykiem oraz Patrykiem Czyżewskim, który jest także głównym aranżerem utworów. Magda jest absolwentką Lubelskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Lublinie.

Igor Bazelan, gitarzysta, główny kompozytor i producent utworów lubelskiego zespołu rockowego Phedora, który ma na swoim koncie setki koncertów w całej Polsce i dwa albumy studyjne, popularne na YouTube i w serwisie Spotify. Od 2019 roku prowadzi także własne studio muzyczne o nazwie OverProductions, gdzie dzięki doświadczeniu w Phedorze pomaga lokalnym artystom osiągnąć brzmienie na poziomie światowym.

Łukasz Furman, lubelski artysta, który swoją muzyczną przygodę rozpoczął w liceum, gdzie przygrywał na apelach szkolnych. Założył zespół The Silent Circus, z którym nagrał pierwszy autorski utwór ,,Someone like you” (2010). Jako wokalista The Silent Circus brał udział w różnych lubelskich wydarzeniach kulturalnych. Po wielu latach przygód z różnymi zespołami osiadł na dobre w projekcie 6BM. Laureat wielu przeglądów i konkursów muzycznych na terenie całej Polski.

SŁOWO:

Sara Akram, poetka, absolwentka filologii polskiej, a obecnie doktorantka w zakresie językoznawstwa polonistycznego na UMCS. Wiersze publikowała m.in. w „Akcencie”, „biBLiotece”, „Stonerze Polskim”, „Tlenie Literackim”, „Stronie Czynnej”. Finalistka XV edycji Pracowni Twórczej „Połów” (2020). Przygotowuje debiutancką książkę poetycką.

Patryk Pawelec, recytator, instruktor teatralny, monodramista. Laureat ponad 30 ogólnopolskich nagród na festiwalach słowa. W 2019 r. otrzymał nagrodę kulturalną Województwa Lubelskiego za popularyzację i upowszechnianie teatru. Współpracuje z instytucjami kultury, realizował liczne projekty i spektakle teatralne dla młodzieży, a także przeprowadził wiele warsztatów dla instruktorów i nauczycieli. Od 2017 r. koordynuje Ogólnopolski Konkurs Recytatorski. Scenarzysta i reżyser spektakli dla młodzieży, z pasji i zamiłowania – aktor.

Tomasz Kłusek, obecnie doktorant na UMCS. Publikował w „Akcencie”, „Twórczości”, „Colloquia Communia”, „Kulturze i Wartościach”, „Forum Akademickim”, „Nowych Książkach” oraz w monografiach zbiorowych. Od 2018 r. jest stałym współpracownikiem „Akcentu”. Działalność stricte naukową łączy z uprawianiem działalności o charakterze bardziej artystycznym. Stara się uprawiać swoistą „literaturę o literaturze”.

Małgorzata Adamczyk, polonistka, teatrolożka, pedagożka teatru, instruktorka teatralna, animatorka kultury. Specjalistka ds. edukacji teatralnej w Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie. Pomysłodawczyni wielu cyklów, m.in. Akademia Andersena, Scena Otwarta, Spotkanie z Lalką czy Podróże Teatralne dla Dużych dzieci. Założycielka młodzieżowego Teatru B, koordynatorka autorskich projektów, m.in w programie Dzielnice Kultury. Współpracuje z CSK i DDK SM Czechów. Związana z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego, pełni tam rolę tutora w ramach programu Liderzy Teatroteki Szkolnej. Stypendystka Prezydenta Miasta Lublin.

Dominika Knap, rodowita lublinianka, pedagog cyrku, koordynatorka wielu działań na dzielnicy Szerokie. Współzałożyciela i członkini zarządu Fundacji Inside Out, w której zajmuje się projektami kulturalnymi i edukacyjnymi oraz dostępnością. Animatorka kultury, a obecnie studentka ostatniego roku Animacji Kultury na UMCS. Współpracowała m.in. z Galerią Labirynt, Centrum Kultury w Lublinie, Fundacją Sztukmistrze, Warsztatami Kultury, czy DDK Węglin.

Jola Prochowicz, filozofka, feministka, aktywistka, animatorka kultury. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką „Demakijażu. Festiwalu Kina Kobiet”, jak również projektów „Rzeczpospolita Polka”, „W kadrze” i „Let’s Start the Revolution”. Prowadzi spacery po Lublinie (specjalizuje się w herstoriach lubelskich działaczek i aktywistek), spotkania autorskie, wykłady i szkolenia dotyczące obecności kobiet w kulturze. Ponadto organizuje konferencje naukowe, warsztaty i dyskusje. Jest prezeską Fundacji Camera Femina wspierającej udział kobiet w życiu kulturalnym, artystycznym i publicznym.

Szczegóły

Data:
16 października
Czas:
18:00 - 21:00
Wydarzenie kategoria:

Miejsce

Galeria Labirynt
Lublin,lubelskiePolska+ Google Map
Skip to content