
IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Ludzie Kresów: opowieści nieznane”.
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Ludzie Kresów: opowieści nieznane”.
Zadaniem uczestników jest poznanie losów osoby pochodzącej z Kresów: wśród członków rodziny, sąsiadów, znajomych lub za pośrednictwem historii mówionej (relacja wideo świadka historii) dostępnej na profilach muzeum, a następnie przedstawienie poznanych losów w formie pracy plastycznej lub cyfrowej pracy wizualnej. Nagrania historii mówionej dostępne są na portalu ziemiewschodnie.pl (Źródła pamięci-historia mówiona) oraz na kanale YouTube Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej (Playlisty – Z Kresów ocalone – historia mówiona).
- Kategorie wiekowe:klasy 1–3, klasy 4–8, szkoły ponadpodstawowe
- Formy prac:praca plastyczna (np. album, komiks, rysunek, obraz) lub cyfrowa praca wizualna (np. reportaż, animacja, wywiad, film)
- Nagrody:tablety, słuchawki bezprzewodowe, materiały plastyczne i edukacyjne
- Termin nadsyłania prac:03.2025 r.
- Informacje:ocalone.mnwl.pl, www.ziemiewschodnie.pl
- Kontakt: ludziekresow@mnwl.pl, m.rusek@mnwl.pl
- Organizator:Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oddział Muzeum Narodowego w Lublinie
- Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Centrum Wolontariatu z siedzibą w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Zarząd Główny
- Patronat Medialny:Polskie Radio Lublin S.A
- Sponsor:CompuGroupMedical Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie
Konkurs organizowany jest w ramach akcji „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”.
Ubiegłoroczna edycja konkursu – refleksje uczestników i ich opiekunów:
„Namalowałam kolaż pod tytułem Historia życia mojej prababci, która pochodziła z terenów dzisiejszej Ukrainy. Napisała ona dziennik z całą swoją historią. Miała dobrą pamięć, bo wszystkie, zarówno fajne, jak i bardziej wzruszające historie, zostały tam zawarte. To dla mnie bardzo ważne, że mogę ukazać historię jej życia”.
Hanna Lisowska, I Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy
„W mojej rodzinie mamy taką tradycję, że co drugi tydzień, w niedzielę, spotykamy się na wspólnym obiedzie u mojej babci Ali. Tak było i w tym przypadku. Pojechaliśmy na niedzielne spotkanie i po obiedzie poprosiłam babcię, aby pokazała mi album ze starymi zdjęciami. Babci bardzo spodobał się ten pomysł i zaraz go przyniosła. Byłam ciekawa korzeni rodzinnych, więc zaczęłam ją wypytywać o losy dalszej rodziny. Tak właśnie powstał ten album ze spisanymi przeze mnie wspomnieniami”.
Iga Smślikowska, Szkoła Podstawowa nr 10 im. Adama Mickiewicza w Puławach.
„Uważam, że konkurs jest bardzo cenną inicjatywą, która pozwala na zebranie relacji uczestników i świadków historii. Często są to rodzinne historie, wspólnie odkrywane przez rodziny, co dodatkowo wzmacnia więzi między różnymi pokoleniami. Konkurs jest również wartością dodaną dla nauczycieli – opiekunów, ponieważ pozwala na odkrywanie talentów u uczniów, którzy nie zawsze są szczególnie zainteresowani przedmiotem, a dzięki temu konkursowi mogą pokazać swoje pasje, zainteresowania”.
Opiekun uczestnika konkursu
Prace Laureatów i osób wyróżnionych w ubiegłorocznej edycji konkursu można obejrzeć na portalu ziemiewschodnie.pl w zakładce Edukacja.